Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... acte necesare preluare leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

acte necesare preluare leasing

Am convenit cu o persoana juridica sa platesc eu ce-a mai ramas din ratele de leasing la o masina fara cesiunea contractului. Cu alte cuvinte eu platesc facturile de leasing si casco/rca. La sfarsitul perioadei de leasing vreau ca autoturismul sa-mi revina mie. Ce acte pot intocmi ca sa am certitudinea ca la sfarsitul perioadei de leasing, autoturismul va intra in posesia mea? (fara sa-mi dati solutia cu cesiunea contractului sau contract de novatie).
contract de novatie
Incercati varianta contractului de imprumut care este garantat cu insusi autoturismul.
La finalul contractului de leasing, inmatriculati autot. direct pe Dvs., dupa ce intocmiti si contractul de vanzare-cumparare si "restituirea" imprumutului. La acel moment, veti mai avea nevoie si de certificatul de atestare fiscala de la actualul utilizator.
Atentie:
1. Polita casco este valabila doar pe perioada contractului de leasing.
2. La inmatricularea ulterioara (pe numele Dvs.) veti avea nevoie si de polita RCA in care Dvs. apareti titularul autot.