Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare curent electric pentru firma prin contor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare curent electric pentru firma prin contor pasant

Buna ziua,

Detin un spatiu comercial la demisolul casei unde locuiesc si as vrea sa il dau in chirie unei firme.

Am auzit ca se poate pune un contor electric pasant pentru impartirea facturii de curent pentru firme mici.

Intrebarea mea este:

Cum poate deduce firma consumul de curent daca nu are o factura ?

Se poate deduce printr-un fel de declaratie pe proprie raspundere sau exista un mod de a contoriza si a factura consumul separat fara a incheia un nou contract la curent cu contor separat?

Montarea unui nou contor cu contract este putin cam costisitor in momentul de fata pentru mine.

Multumesc!
dragosm90, utilizator
Parerea mea este sa mergeti la distribuitorul dvs. de electricitate sa discutati.
Oricum, pentru a i se emite factura firmei, aceasta trebuie sa incheie contract de furnizare energie electrica cu furnizorul.
Conform dispozitii in vigoare societtaile comerciale pot opera inregistrari contabile numai in baza documentelor legale
In speta este necesar sa inchieati contract de furnizare energie electrica cu furnizorul si in temeiul facturilor periodice aveti posibiliatea sa operati in contabiliate factura emisa de furnizorul de energie electrica