Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Este corecta aceasta pozitie a celor de la impozite?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Este corecta aceasta pozitie a celor de la impozite?

Am facut succesiunea in urma tatalui iar hotararea jud. a stabilit plata sultelor catre frate si mama si mi-a atribuit apartamentul mie, mama fiind in grija mea. Tata a beneficiat de prevederile Legii 118/1990 si OG 105/1999 (de asemenea si mama ca sotie supravietuitoare) si a fost scutit de plata impozitului pe apartament, prin Legea 130/2021 care modifica Codul Fiscal se prevede ca in acest caz copilul mostenitor va beneficia si el de scutire de impozit pe apartamentul preluat prin mostenire. Cei de la Taxe si Impozite considera ca nu pot avea scutire decat pe cota care imi revenea iar restul cotelor pentru care am platit sulte se impoziteaza pentru ca au fost cumparate.
Este corecta aceasta pozitie a celor de la finante?
george-neagu, moderator
Da. Veti avea scutire doar pe cota care va revine prin mostenire, nu si pe ce ati cumparat.