avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara

Bună ziua , am primit azi o citație in care sunt chemat intr-o anumita data la judecătorie...într-un dosar penal unde am calitatea de parte vătămată ...

Pe citație scrie : Masuri și excepții camera preliminara ..

Întrebarea e : trebuie sa ma prezint neapărat?? O sa mi se dea cuvântul?? Sau aceasta camera nu are legătură cu fondul cauzei...

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: SPQRXXVII , utilizator 12:17, 6 Iunie 2022
Este o procedura preliminara in care se verifica legalitatea actului de sesizare, rechizitoriului si a cercetarii penale efectuate in cauza, a probelor administrate. Recomandabil ar fi ca partile citate in dosar, prin reprezentant sau personal, sa isi expuna punctul de vedere si sa se prezinte.
Mulțumesc, am înțeles acum , într-adevăr inculpatul a invocat niste lucruri aberante legate de rechizitoriu ...

Mulțumesc încă o data

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Este o procedura preliminara in care se verifica legalitatea actului de sesizare, rechizitoriului si a cercetarii penale efectuate in cauza, a probelor administrate. Recomandabil ar fi ca partile citate in dosar, prin reprezentant sau personal, sa isi expuna punctul de vedere si sa se prezinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rechizitoriu leona777 leona777 buna ziua. daca sunt parte vatamata intr-un proces penal cu obiect lovire si nu mi-a fost comunicat rechizitoriu, pot invoca nulitatea acestuia ? deja s-a ... (vezi toată discuția)
Trimis in judecata fara prezentare material mezgageza mezgageza in noul cod de procedura penala nu este obligatorie prezentarea materialului? numai primesc rechizitoriul prin posta si atat? am primit citatie de doua ori de ... (vezi toată discuția)
Amenintarea cu moartea ContSters401479 ContSters401479 Buna ziua. Va deranjez cu doua intrebari. Persoana inculpata in dosarul penal (amenintare), a scris in declaratia sa, ca nu doreste avocat. (desi dpdv penal ... (vezi toată discuția)