Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara

Bună ziua , am primit azi o citație in care sunt chemat intr-o anumita data la judecătorie...într-un dosar penal unde am calitatea de parte vătămată ...

Pe citație scrie : Masuri și excepții camera preliminara ..

Întrebarea e : trebuie sa ma prezint neapărat?? O sa mi se dea cuvântul?? Sau aceasta camera nu are legătură cu fondul cauzei...

Mulțumesc
Este o procedura preliminara in care se verifica legalitatea actului de sesizare, rechizitoriului si a cercetarii penale efectuate in cauza, a probelor administrate. Recomandabil ar fi ca partile citate in dosar, prin reprezentant sau personal, sa isi expuna punctul de vedere si sa se prezinte.
Mulțumesc, am înțeles acum , într-adevăr inculpatul a invocat niste lucruri aberante legate de rechizitoriu ...

Mulțumesc încă o data

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Este o procedura preliminara in care se verifica legalitatea actului de sesizare, rechizitoriului si a cercetarii penale efectuate in cauza, a probelor administrate. Recomandabil ar fi ca partile citate in dosar, prin reprezentant sau personal, sa isi expuna punctul de vedere si sa se prezinte.