Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intr-o asociatie de proprietari se poate impune un set ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intr-o asociatie de proprietari se poate impune un set de reguli ...

Intr-o asociatie de proprietari se poate impune un set de reguli care nerespectat sa aiba niste consecinte materiale? Eventual in instanta? Sau se pot bloca rotile celor de parcheaza ilegal? Sau se pot impune daune prin regulamentul condominiului care sa fie in instanta valorificate? Ce se poate face ca un regulament sa se respecte?
Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa dispuna norme,reguli altele decat cele legal prevazute
Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa disouna reguli prin care sa restrictioneze dreptul la proprietate=bun mobil
Asociatia de proprietari prin disp L nr 196/2018 are dreptul sa redacteze regulament de ordine interioara in care sa prevada reguli generale de respectat privitor la partea comuna de condominiu
Am inteles, deci ROI din legea 196 trebuie sa existe dar nu exista parghii sa il faci sa fie si util la ceva. Exista ansambluri unde se pun caracatite dar probabil este la limita legii. Nici macar ocuparea drumului comun nu se poate pune in practica. Deocamdata daca nu iti convin vecinii trebuie doar sa te muti. Va multumesc!
daniel2022, utilizator