Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU ÎN APEL Bună ziua! Vă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU ÎN APEL Bună ziua! Vă rog, solicit ...

TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU ÎN APEL

Bună ziua!
Vă rog, solicit un sfat de la un priceput/păţit!

Cum se calculează în apel, taxa judiciară de timbru, pentru un capăt de cerere, neconsiderat în judecata din procedura de fond.

Este vorba despre un capăt de cerere, referitor la anularea unui contract de construcţie, în care, nu este (în fond, reclamantul nu a avut contractul) cunoscută valoarea acestui contract, apelantul reclamant fiind cel ce trebuie să achite taxa.judiciară de timbru în apel,
În fondul judecat - pe excepţii, nu s-a ajuns la etapa solicitării de înscrisuri, deţinute de pârât.
Mulţumesc!

Solicit vânătorilor de puncte, să se abţină de la răspunsuri laconice, lipsite de profesionalism.
In mod normal ar trebui sa primiti de la instanta o adresa prin care sa va puna in vedere cuantumul taxei de timbru pe care o aveti de achitat in termen de 10 zile de la comunicare
În situaţia în care, apelantul reclamant nu cunoaşte valoarea contractului de construcţie, cum ar putea şti instanţa de apel, cuantumul acestuia?
Buna ziua,

Contractul a fost depus la dosarul cauzei, iar acesta trebuie studiat, pentru a fi determinata, in mod just, taxa judiciara de timbru.

In apel, aceasta poate fi achitata pana la primul termen de judecata.

Instanta de judecata va invedereaza cuantumul acesteia, prin adresa ori citatie.

Stimată doamnă, nu aţi citit contextul ca să înţelegeţi corect, întrebarea mea. Contractul nu a fost depus la dosarul cauzei.
Ce se poate face, pentru a se plăti corect, taxa judiciară de timbru, în apel?