Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Targ caritabil
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Targ caritabil

Buna ziua,
Am nevoie de o clarificare in urmatoarea situatie: un ONG organizeaza un Targ Caritabil, in cadrul caruia, doritorii pot primi anumite obiecte, noi sau second hand, in schimbul unei donatii. Donatiile obtinute, vor fi utilizate pentru activitatile ONG-ului. Bunurile expuse in cadrul targului, provin din donatii ale populatiei sau alte ONG-uri.
Veniturile obtinute din cadrul targului, sunt venituri impozabile sau neimpozabile? Acest tip de targ poate fi interpretat ca avand caracter comercial?
Multumesc
daca valoarea donatiei nu este muuuult mai mare decat valoarea acelor obiecte, de ex. donezi 500 sau 1000 lei si pimesti ceva in valoare de 3 lei sau 15 lei, acea operatiune nu poate fi calificata ca donatie, caci prin definitie donatia trebuie sa fie lipsita de contraprestatie materiala. Atunci e pur si simplu o vanzare clasica, doar ca se practica un adaos comercial intentionat foarte mare ca sa produca un "profit" mare pe care beneficiarul promite ca il utilizeaza intr-un scop caritabil.....