avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O problema privind drepturile succesorale. Va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O problema privind drepturile succesorale. Va rog respectuos ...

O problema privind drepturile succesorale.
Va rog respectuos sa va aplecati atentia si asupra urmatoarei situatii teoretice, dar care naste unele controverse:

Tatal a decedat. Are doi copii A si B (care traiesc !) iar acestia au si ei copii (care traiesc !)
La Notariat, A si B renunta la mostenirea dupa tatal lor !
Intrebare: copii lui A si B pot solicita mostenirea dupa bunicul lor (tatal lui A si B) ??. Sunt in viata sotia, parintii, si fratii acestuia, etc.
Va multumesc anticipat pentru eventualele dumneavoastra lamuriri !!
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2022
DUNIC, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:20, 16 Iunie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte mult. Raspunsurile dumneavoastra sunt STRALUCITE din punct de vedere profesional. Cam asta banuiam si eu !! Inca o data, mii de multumiri !!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am trecut prin asa ceva! A murit ultimul dintre parintii mamei, tatal dumneaei. Mama era recasatorita, sotul nu-mi era tata. Pt. a evita loteria (pt. mine era important cine pleaca primul, mama sau sotul mamei), mama a renuntat la mostenire. Am venit la rand eu si am cules tot. Lucrurile au mers unse, mama nu are frati si nici alti copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)
Cedare drepturi mostenire mwijng mwijng Buna ziua tuturor, Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters188000 ContSters188000 sotul a decedat in 2010 am dezbatut sucesiunea inainte de a se impli 2 ani si copii au renuntat .Intrebarea mea e cind voi deceda eu copii mei vor intra la ... (vezi toată discuția)