Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O problema privind drepturile succesorale. Va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O problema privind drepturile succesorale. Va rog respectuos ...

O problema privind drepturile succesorale.
Va rog respectuos sa va aplecati atentia si asupra urmatoarei situatii teoretice, dar care naste unele controverse:

Tatal a decedat. Are doi copii A si B (care traiesc !) iar acestia au si ei copii (care traiesc !)
La Notariat, A si B renunta la mostenirea dupa tatal lor !
Intrebare: copii lui A si B pot solicita mostenirea dupa bunicul lor (tatal lui A si B) ??. Sunt in viata sotia, parintii, si fratii acestuia, etc.
Va multumesc anticipat pentru eventualele dumneavoastra lamuriri !!
DUNIC, utilizator
Va multumesc foarte mult. Raspunsurile dumneavoastra sunt STRALUCITE din punct de vedere profesional. Cam asta banuiam si eu !! Inca o data, mii de multumiri !!
Am trecut prin asa ceva! A murit ultimul dintre parintii mamei, tatal dumneaei. Mama era recasatorita, sotul nu-mi era tata. Pt. a evita loteria (pt. mine era important cine pleaca primul, mama sau sotul mamei), mama a renuntat la mostenire. Am venit la rand eu si am cules tot. Lucrurile au mers unse, mama nu are frati si nici alti copii.