Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision exagerat extragere bancomat.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision exagerat extragere bancomat.

Bună ziua,
Doresc să aflu ce pot face în situația în care comisionul de retragere de la bancomat (altul decât cel al emitentului cardului) este aberant. Mai mult de atât din cauza unor setări ale acestor bancomate, sunt obligat să scot de 2 ori sau de 3 ori că să ajung la suma dorită. Știu că în lege era specificat ca acest comision să fie afișat pe ecran înainte de acceptul tranzacției, acum văd că în afară de un disclaimer general nu mai există nimic. Este exagerat un comision de 30 lei la o tranzacție de 500 de lei (15 lei pe tranzacție... una de 300 si alta de 200 de lei).
CiocanelL, utilizator
Folositi alt bancomat, al altei banci.
Reclamati faptul ca nu este afisat comisionul .
Sigur nu exista un buton pt " alta suma"?
Sigur, am observat acelasi lucru la bancomatele BT. Se pot scoate doar anumite sume si nu se afiseaza comision, se anunta doar ca exista daca folosesti cardul emis de alta banca, oricare ar fi ea.