Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Demisia presedintelui unui ONG catre cine se adreseaza?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Demisia presedintelui unui ONG catre cine se adreseaza?

Buna ziua,
Demisia presedintelui unui ONG catre cine se adreseaza? Catre adunarea generala a ONG-ului? Multumesc!
george-neagu, moderator
Catre comitetul de conducere care trebuie sa desemneze prin vot, dintre membrii acestuia, un presedinte interimar (de obicei vicepresedintele dar nu e obligatoriu pe el) pana la data cea mai apropiata posibila de convocare si tinere a adunarii generale de alegeri.
catre Consiliul Director. Care va convoca Adunarea Generala pentru a alege alt presedinte. Pana la alegerea altuia, atributiile se exercita de catre membrul Consiliului Director prevazut in Statut pentru asemenea situatii, sau, daca statutul a omis sa precizeze, de catre un membru CD desemnat de chiar CD....