avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conform cărei legi in vigoare pot intra in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conform cărei legi in vigoare pot intra in proprietatea unui ...

Conform cărei legi in vigoare pot intra in proprietatea unui imobil( casa) ,confiscată de regimul comunist.
Imobilul exista
Este proprietar statul conf CF ului
Și in administrația IGCL entitate care nu există.
Iar mama mea este singurul urmaș al fostului proprietar( tatăl ei).
Cel mai recent răspuns: Indrei Marius , utilizator 12:59, 17 Iunie 2022
In conformitate cu prevederile legale, se va incerca redobandirea dreptului de proprietate, prin demonstrarea cu probe si acte ca sunteti proprietarul de drept si ca posesorul actual al imobilului nu il detine in mod legal. Mergeti la un avocat specializat
Am mers
Dar avocatul nu m a prea lămurit
Mi a spus ca nu se mai poate face nimic
Deoarece conf legii 165
A expirat perioada de s depune actele sau a face alte demersuri
Și ca aceasta perioada a fost de 5 ani.
Nu înțeleg
Cum poate să expire o lege data .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedarea terenurilor confiscate de regimul comunist aurasbel aurasbel care este termenul de depunere a cererii pentru recuperarea terenurilor confiscate de regimul comunist ? (vezi toată discuția)
Retrocedare teren bucuresti Marcos88 Marcos88 Buna ziua, Strabunica a avut un teren in Bucuresti care i-a fost confiscat de catre guvernul comunist. Dupa revolutie bunicul nu a intreprins nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 10/2001 vs. legea nr. 165/2013 HoriaMaries HoriaMaries După intrarea în vigoare a Legii 165/2013 instanțele mai primesc cereri de chemare în judecată în cauze ce au ca obiect Legea nr. 10/2001? Este ... (vezi toată discuția)