avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe bani prin ...

Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe bani prin transfer bancar.
De fiecare data am mentionat la Detalii Imprumut si asa apare pe OP. Se pare ca banii erau pt acoperirea altor datorii si nu ce mi-a spus.
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pt recuperarea datoriei.
Nu am mentionat termen de returnare.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Natcar , utilizator 10:09, 8 Noiembrie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!

Puteti formula o actiune in instanta pentru recuperarea sumei de bani.
Prima data ar trebui sa ii transmiteti o notificare acestei persoane, eventual redactata de avocat si transmisa prin executor, prin care sa o puneti in intarziere. Specificati in notificare in cat timp sa plateasca.
Daca nu plateste, introduceti actiune la instanta civila.
Trebuie probate toate sumele de bani.
Daca nu ati stabilit un termen de scadenta, va trebui sa solicitati in instanta ca aceasta sa stabileasca un termen de restituire.
Am ordinele de plata in care am trecut Imprumut. Nu sunt suficiente sa dovedeasca imprumutul?. Nu am termen, cine pune?, ca nu te astepti sa nu ti-i dea...

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Puteti formula o actiune in instanta pentru recuperarea sumei de bani.
Prima data ar trebui sa ii transmiteti o notificare acestei persoane, eventual redactata de avocat si transmisa prin executor, prin care sa o puneti in intarziere. Specificati in notificare in cat timp sa plateasca.
Daca nu plateste, introduceti actiune la instanta civila.
Trebuie probate toate sumele de bani.

Sunt bune ordinele de plata. Ma refeream ca trebuie sa depuneti toate probele, pe langa cerere, pentru a indica suma exacta.
Acestea trebuie transmise si persoanei in cauza, odata cu notificarea.


Alte discuții în legătură

Bani dati fara acte legale daniela_b daniela_b am imprumutat in luna septembrie o cunostinta cu 1500 ron si 350 E,si ma tot amana cu returnarea sumei,mentionez ca nu am facut nici un act oficial si nici ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati de recuperat buna ziua. stiti cum se spune, ... CBucuresti CBucuresti Bani imprumutati de recuperat Buna ziua. Stiti cum se spune, daca vrei sa vezi cu adevarat cine itit este prieten, imprumuta bani. Am ajutat pe cineva cu o ... (vezi toată discuția)
Imprumut persoana fizica-persoana juridica fara contract explicit ali18ro ali18ro am transferat din contul meu de persoana fizica in contul unei peroane juridice suma de 10.000 lei, specificand pe ordinul de plata \\"imprumut firma\\", acum ... (vezi toată discuția)