Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe bani prin ...

Buna ziua! Am imprumutat unei persoane in 4 transe bani prin transfer bancar.
De fiecare data am mentionat la Detalii Imprumut si asa apare pe OP. Se pare ca banii erau pt acoperirea altor datorii si nu ce mi-a spus.
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pt recuperarea datoriei.
Nu am mentionat termen de returnare.
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!

Puteti formula o actiune in instanta pentru recuperarea sumei de bani.
Prima data ar trebui sa ii transmiteti o notificare acestei persoane, eventual redactata de avocat si transmisa prin executor, prin care sa o puneti in intarziere. Specificati in notificare in cat timp sa plateasca.
Daca nu plateste, introduceti actiune la instanta civila.
Trebuie probate toate sumele de bani.
Daca nu ati stabilit un termen de scadenta, va trebui sa solicitati in instanta ca aceasta sa stabileasca un termen de restituire.
Am ordinele de plata in care am trecut Imprumut. Nu sunt suficiente sa dovedeasca imprumutul?. Nu am termen, cine pune?, ca nu te astepti sa nu ti-i dea...

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Puteti formula o actiune in instanta pentru recuperarea sumei de bani.
Prima data ar trebui sa ii transmiteti o notificare acestei persoane, eventual redactata de avocat si transmisa prin executor, prin care sa o puneti in intarziere. Specificati in notificare in cat timp sa plateasca.
Daca nu plateste, introduceti actiune la instanta civila.
Trebuie probate toate sumele de bani.

Sunt bune ordinele de plata. Ma refeream ca trebuie sa depuneti toate probele, pe langa cerere, pentru a indica suma exacta.
Acestea trebuie transmise si persoanei in cauza, odata cu notificarea.