avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bani imprumutati de recuperat Buna ziua. Stiti cum se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bani imprumutati de recuperat Buna ziua. Stiti cum se spune, ...

Bani imprumutati de recuperat
Buna ziua.
Stiti cum se spune, daca vrei sa vezi cu adevarat cine itit este prieten, imprumuta bani.
Am ajutat pe cineva cu o suma de bani in lei si in valuta atunci cand a avut nevoie. Am facut o chitanta de mana la acel moment in care spuneam ca are termen de 1 luna sa restituie suma integrala atunci cand voi solicita restituire imprumutului.
Persoana in cauza se face ca ploua acum si mizeaza pe faptul ca nu i se poate intampla nimic.
Vreau sa stiu care este calea legala de recuperare a banilor si daca acea chitanta de mana are valoare in instanta?
Multumesc anticipat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca vrei sa vezi cu adevarat cine itit este prieten, imprumuta bani.

Pe viitor, testati-i in alt fel
puteti folosi acea chitanta ca proba in instanta, Nu lasati sa treaca 3ani de cand i-ati dat.
problema va fi daca nu are bunuri si venituri pe numele lui, pierdeti si mai mult.
despre ce suma este vb ?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca amiabil nu puteti solutiona,analizati oportunitatea actiunii in instanta utilizand chitanta de mana drept document justificativ
In chitanta de mana ati consemnat ce reprezinta suma de bani,astfel ca beneficiarul sumei sa nu invoce eventuala datorie a dv?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!

Sub ce formă i-ați dat banii: cash sau virament bancar?
Dacă i-ați dat prin virament bancar, puteți folosi extrasele de cont pentru dovedirea sumei de bani, împreună cu chitanța de mână semnată.

Puteți începe demersul prin transmiterea unei notificări scrise prin care îi solicitați banii. Ulterior, în caz de refuz, formulați o cerere de chemare în judecată.
Buna ziua.
Cash, deoarece avea conturile blocate in urma unei executari silite pentru neplata unui credit imobiliar.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chitanta de mana e mai buna decât nimic..Mergeți la un av pt a va învață cum să mai adunați probe în favoarea dvs ,sa va explice cum se poate proceda etc.Daca prietenul are bunuri pe numele lui atunci aveți șanse,problema nu e daca câștigați ci dacă aveți ce recupera...

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos ... Hoffaramirtpm Hoffaramirtpm Buna ziua! Am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos link cu formatul) si am imprumutat o suma de bani cash. Doresc sa returnez inapoi banii tot ... (vezi toată discuția)
Contract imprumut bani NISTORMARCELADANIELA NISTORMARCELADANIELA am luat o masina care era in leeaseng in 2003 leseeangul se termina in septembrie 2005 nu am facut nici un contract atunc doar am dat niste bani, la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici ... Morus Alin Morus Alin Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici un act si fara martori ii mai pot recupera inapoi?Daca am o convorbire telefonica inregistrata ... (vezi toată discuția)