Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Salut ! Am și eu o întrebare , daca am domiciliul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Salut ! Am și eu o întrebare , daca am domiciliul în Spania ...

Salut !
Am și eu o întrebare , daca am domiciliul în Spania și numai am nici un act de acolo ,m.am întors în țară,mi am redobândit certificatul de naștere și scos buletinul provizoriu pentru un an de zile ,cu domiciliul în țară, Va rog sa mi spuneți cum și în ce baza a legii pot obține un nou pașaport ,având în vedere că am avut pașaport electronic ,iar cei de la pașapoarte și primării,până acum ,mi au cam dovedit că nu prea știu legile și nu au mai deloc interes pentru cetățenii români...., spune-ți mi va rog ce și cum pot rezolva încât să mi dobândesc cunoștințe necesare pentru ceva atât de normal ! Mulțumesc pentru ascultare! :)
Paşapoartele simple electronice se eliberează, la cerere, cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 248/2005 cu modificările şi completările ulterioare, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate.