Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua. Conform OUG 80/2022, de la 1 iulie se ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua. Conform OUG 80/2022, de la 1 iulie se suspenda organizarea ...

Buna ziua.
Conform OUG 80/2022, de la 1 iulie se suspenda organizarea concursurilor pentru ocuparea unor posturi libere, cu anumite exceptii.
Intrebarea este: daca intr-o scoala mare, cu PJ, nu am contabil, pot organiza concurs pentru acest post? Postul de contabil intr-o scoala se incadreaza in acele exceptii?
Multumesc
Dacă este post unic, da. Prin post unic se înțelege:
- acel post ale cărui atribuţii, prin conţinutul şi natura lor, sau responsabilităţii stabilite nu se regăsesc într-o altă structură organizatorică;
sau
- un post dintre cele aflate în structura în care există numai posturi vacante.

Totuși, mai aveți timp până în data de 01.07.2022 să demarați procedurile de ocupare a postului respectiv, chiar dacă procedura în sine se va încheia ulterior. De asemenea puteți ocupa postul în cauză fără restricții prin transfer / detașare, chiar și după data de 01.07.2022.