Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare respinsa pentru teren dat in arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare respinsa pentru teren dat in arenda

Buna seara,ma numesc Mihai Dan si am o problema mai deosebita,va rog sa imi raspundeti daca puteti:
In 1994,tatal meu,Mihai Gh Ioan,i-a dat in arenda,1,8 ha unui vice-primar la vremea aceea.In 1996,tatal meu,Ioan a decedat.Eu nefiind in tara,nu a avut cine sa se ocupe in legatura cu terenul;
Mentionez ca am titlul de proprietate,schita cadastrala,carte funciara pe numele meu ,intabulat terenul,de asemenea,tot eu platesc impozitul pe teren,iar el nu vrea sa imi restituie imobilul deoarece,justifica faptul ca ar fi cumparat terenul de la tatal meu ,Ioan cu hartie de mana,de fapt doua hartii de mana false:una scrisa si una batuta la masina,pe nici una dintre ele nu este semnatura tatalui meu.
L-am dat in judecata(actiune in revendicare),dar instanta din municipiul de resedinta,mi-a respins actiunea in revendicare,mi se pare absurd cu toata documentatia si actele care le detin autentice la notar,mi s-a respins actiunea.
Dumneavoastra ce parere aveti?Cum a judecat aceasta doamna judecator din municipiul meu de resedinta?
Pana sa-l dati afara, lamuriti-mi si mie un amanunt.: ati precizat ca instanta v-a respins actiunea dvs. in revendicare, in schimb a admis cererea reconventionala a d-lui viceprimar!! Ce se cerea prin acea cerere reconventionala? Cumva ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare, avand in vedere chitantele de mana incheiate cu tatal dvs? pentru ca daca asta s-a cerut (si s-a admis), nu e bine deloc! In varianta descrisa de mine mai sus....nu prea mai sunteti proprietar (instanta a recunoscut dreptul de proprietate celeilalte parti, pe baza chitantelor de mana).
:(
Doamna Kyandra va multumesc din suflet pentru raspuns , aveti dreptate, avocatul paratului a cerut o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare, cum e posibil asa ceva?
Ce pot sa mai fac acuma....mai am doar calea de recurs...pot sa merg la Curtea Europeana ?
Credeti ca la Curtea Europeana voi avea sanse? ...Pentru ca in justitia din Romania nu mai am incredere ...
Dan Mihai a scris:

avocatul paratului a cerut o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare, cum e posibil asa ceva?

De cerut e destul de simplu...pe baza celor doua "hartii de mana" (= calificate ca fiind promisiune de vanzare) + dovada ca de la data acelor hartii paratul-reclamant a fost in posesia terenului (ceea ce inseamna ca, oricat ar fi fost de vechi acele "hartii de mana", totusi, actiunea lui nu era prescrisa).

Dumneavoastra cum v-ati aparat?
Ati cerut o expertiza grafica pentru a face dovada (afirmatiei dvs.) ca acele hartii de mana sunt un fals (aceea nu e semnatura tatalui)?
Nu s-a facut expertiza? Atunci ... cred ca paratului - reclamant i-a fost destul de simplu sa treaca de la a cere la a obtine.
Va multumesc pentru raspuns Doamna Romascanu , da din punctul meu de vedere mam aparat cu privire la subanscrisurile de mina care le-a prezentat paritul :
Am depus copie dupa - BI - al tatalui meu plus contract de munca de la intreprinderea de unde a lucrat 30 ani si alte documente in care se vedea negru pe alb ca nu sunt semnaturile tatalui meu ,dealfel avocatul meu ,a spus ca nu noi reclamantii trebuie sa cerem expertiza grf ,ci paritul trebuie sa dovedeasca prin expertiza grafologica , ca aceea este semnatura tatalui meu , avocatul meu a citit din codu de procedura si a spus ca daca instanta nu este lamurita cu privire la documentele depuse de noi , instanta propune expertiza grf ,dar instanta a dispus numai expertiza topocadastrala .
- Doresc un avocat, cu experienta in legea 18/ si nu numai, care la recurs sa-mi castige procesul ,.. telefon :0720.25.82.52 daca vrea cineva sa se bage in cazul meu .va rog
Ce sanse mai am ca sa castig acest proces la recurs?
Imi poate spune cineva ?
:)