Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In contractul colectiv de munca angajatorul poate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In contractul colectiv de munca angajatorul poate introduce ...

buna ziau!
In contratul colectiv de munca angajatorul poate introduce o clauza prin care sa poata acorda decontarea cheltuielilor de transport diferentiat ,respectiv pentru personalul tesa o suma fixa, iar pentru personalul muncitor decontarea sa fie facuta diferentiat in functie de distanta pe baza de documente justificative ex abonament, bilete de calatorie etc.?
Angajatorul unilateral nu poate introduce o astfel de clauza...insa de comun de acord cu sindicatul/reprezentantii salariatilor se poate introduce.