avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare E-factura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare E-factura


Buna ziua,

Cum inregistrez pe ANAF o firma in registrul E-factura dar nu trebuie sa completez 084 in relatia B2G este firma. As dorii pasii care trebuie sa ii urmez ...sau eu doar intru pe ANAF si incarc factura electronica atat?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 16:17, 29 Iunie 2022
Intrati in SPV si trimiteti factura la sectiunea dedicata .
multumesc...nu trebuie sa ma inregistrez in registru sa inteleg in relatia B2G...daca ma inscriu in registru cu declaratia 084 trebuie sa trimit toate absolut toate facturile in SPV nu?...nu stiu daca am inteles bine

si termene de trimitere a facturiii in SPV au aparut?
Ultima modificare: Marți, 28 Iunie 2022
ionela11, utilizator
Da daca va inregistrati veti transmite toate facturile asa doar catre cei care sunt inregistrati si ei la randul lor.

Nu au aparut termenele de trimitere in SPV .
am inteles...dar pot incarca/trimite o factura electronica in SPV daca nu sunt inregistrata in Registru E-factura?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2022
ionela11, utilizator
da puteti in SPV fara inregistrare cu 084

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie sa inscriu firma in e-factura pentru ca lucram cu autoritatile statului? ionela11 ionela11 Buna ziua, Trebuie sa inscriu firma in e-factura obligatoriu de la 01.07.2022 pentru ca lucram cu autoritatile statului? Cum functioneaza acest ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , suntem o societate de prestari servicii care avem ... mihaelabud mihaelabud Buna ziua , Suntem o societate de prestari servicii care avem si colaborari cu institutii ale statului (Primarii, Administratii) , dintr-o eroare de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in registrul e-factura voicudamian voicudamian am inteles ca trebuie sa ma inregistrez obligatoriu in registrul e-factura.ro eu fiind PFA cu activitate de traducator. Vreau sa stiu daca inregistrarea mea se ... (vezi toată discuția)