Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichetele de masa sunt deductibile din salariu sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichetele de masa sunt deductibile din salariu sau este un bonus ...

Tichetele de masa sunt deductibile din salariu sau este un bonus extrasalarial din partea angajatorului?
Sumele acordate pentru tichetele de masă, creșă sau cadou sunt deductibile limitat, fiind incluse în limita unei cote de până la 5% aplicată cheltuielilor sociale, doar dacă sunt oferite pentru zilele în care salariatul a fost la muncă, și nu în concediu fără plată, de odihnă sau medical. Angajatorul nu plătește alte contribuții pentru aceste sume.
Impozitul pe tichete de masa se retine de la angajat, alaturi de impozitul pe venitul din salarii primit.
Dupa retinere de la salariat, se plateste de catre angajator, odata cu celelalte taxe salariale.

Pentru mai multe informatii, accesati urmatoarele linkuri:
- www.avocatnet.ro/articol_587...
- www.avocatnet.ro/articol_605...
Elena Andreea, administrator
Mă refer daca sunt deductibile sută la sută,adică suma de pe tichetele de masa se oprește din salariul angajatului?

Elena Andreea a scris:

Sumele acordate pentru tichetele de masă, creșă sau cadou sunt deductibile limitat, fiind incluse în limita unei cote de până la 5% aplicată cheltuielilor sociale, doar dacă sunt oferite pentru zilele în care salariatul a fost la muncă, și nu în concediu fără plată, de odihnă sau medical. Angajatorul nu plătește alte contribuții pentru aceste sume.
Impozitul pe tichete de masa se retine de la angajat, alaturi de impozitul pe venitul din salarii primit.
Dupa retinere de la salariat, se plateste de catre angajator, odata cu celelalte taxe salariale.

Pentru mai multe informatii, accesati urmatoarele linkuri:
- www.avocatnet.ro/articol_587...
- www.avocatnet.ro/articol_605...

Valoarea tichetelor de masa nu se scade din salariu ci se adauga la baza de impozitare.
Multumesc

magiccom a scris:

Valoarea tichetelor de masa nu se scade din salariu ci se adauga la baza de impozitare.