avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In momentul de fata acordam bonus de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In momentul de fata acordam bonus de transport/ decontam ...

Buna ziua,
In momentul de fata acordam bonus de transport/ decontam cheltuielile de transport, pentru anumiti angajati astfel:
- pentru unii angajatii avem o suma fixa lunara, pe care o consideram bonus de transport, suma care este trecuta prin statul de plata, si la care platim toate contributiile;
- pentru unii angajati decontam suma, prin casierie, iar angajatii aduc documente justificative , bonuri de combustibil, la care nu platim contributiile;
- pentru restul angajatilor nu acordam acest bonus/ nu decontam cheltuielile.
Criteriul de alegere al angajatilor pentru care am decis sa platim acest bonus a fost legat de faptul ca exista lipsa de personal, si am facut-o pentru anumite pozitii considerate cheie, si ca locuiesc in mediul rural.
Avem insa, angajati din mediul urban care parcurg mai multi km pana la lucru, si nu primesc bonusul de transport, decat angajati din mediul rural care parcurg mai putini km pana la lucru si primesc bonusul de transport.
Ideea este ca nu avem stipulat in Regulamentul de Ordine Interioara sau in CCM acest lucru..
In momentul de fata s-a pus in discutie faptul ca acordam acest bonus discretionar, si ca este discriminatoriu.
Ce riscam in cazul in care un angajat ne reclama la ITM?
Ce riscam daca sindicatul ne actioneaza in instanta?
Ce ar trebui sa facem sa fim in legalitate cu acest bonus, care ar fi pasii de urmat?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:57, 15 Iulie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Modificați reg.intern....sau emiteți o procedura operațională de acordare a acestui bonus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare transport angajati LauraRatiu LauraRatiu Care e cadrul legal pt angajarea personalului care locuieste la mai mult de 15 km de locul de munca? Se pot recupera (de catre angajator) sumele platite pt ... (vezi toată discuția)
Nelamurire privind un conflict de munca pacurariu maria pacurariu maria Buna, Am si eu o rugaminte.........Sunt in litigiu cu angajatorul pentru desfacerea contractului de munca.Am deschis actiune in instanta iar pe 15 dec.avem ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru modernizarea clinicii dentare dendy_23mai dendy_23mai buna seara.sunt studenta in anul vi la medicina dentara la fel si sotul meu.avem o clinica dentara srl din 2007 cumnata mea fiind medic stomatolog de 10 ani.in ... (vezi toată discuția)