Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuarea unui chirias dupa expirarea contractului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuarea unui chirias dupa expirarea contractului

Daca locuiesc in chirie, si mi-a expirat contractul de vreo 2-3 ani, dar eu am continuat sa platesc chiria la zi... ar avea dreptul proprietarul sa ma evacueze?
Art. 1810 Cod civ. care prevede că: “Dacă, după împlinirea termenului, locatarul continuă să deţină bunul şi să îşi îndeplinească obligaţiile fără vreo împotrivire din partea locatorului, se consideră încheiată o nouă locaţiune, în condiţiile celei vechi, inclusiv în privinţa garanţiilor”.

Totodată, trebuie să aveți în vedere că noua locatiune este pe o durata nedeterminata.

Ce înseamnă acest lucru din punct de vedere juridic?

Oricare dintre părți poate denunța unilateral noul contract de locațiune.

Conform Codului civil, contractul încheiat pe durată nedeterminată poate fi denunțat unilateral de către oricare dintre parți insa cu respectarea unui termen rezonabil de preaviz.