Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Am achizitionat pe firma un teren pe care sunt mai ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Am achizitionat pe firma un teren pe care sunt mai multe constructii.

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Am achizitionat pe firma un teren pe care sunt mai multe constructii: cladirea propriu zisa, un depozit, o platforma betonata si conducte alimentare cu apa.
In extrasul CF, toate aceste constructii au nr. cadastral si sunt trecute la observatii, drept urmare, la fel au fost trecute si in contractul de vanzare. Problema este ca in contract este trecut un singur pret, nu s-a defalcat pentru fiecare constructie si teren in parte.
Cand am incercat sa depun contractul la impozite, mi s-a solicitat sa depun declaratie pentru fiecare constructie, in care sa detaliez pretul de achizitie pentru fiecare si sa aduc si note contabile. Explicatia a fost ca platforma si conductele nu sunt cladiri, deci nu se impoziteaza, si trebuie sa "avem valoarea lor". Am inteles ca daca era o singura constructie/cladire, era simplu si se trecea pretul total din contract. Se pare ca factura nu ma ajuta ... chiar daca e detaliat pretul pe teren, cel pentru constructii este per total.
Va rog sa ma ajutati/indrumati cum as putea proceda pentru inregistrarea cladirilor/constructiilor, atat in contabilitate cat si la impozite in conditiile in care nu am un raport de evaluare.
Multumesc frumos!
george-neagu, moderator