avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Google GDPR + Prejudicii individ in online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Google GDPR + Prejudicii individ in online

Google GDPR + Prejudicii individ in online - Problema sau totul ok?

Buna ziua,

Sa va povestesc pe scurt, detin multiple website-uri online unde sunt platit pentru reclama. De cel putin 1 an un individ care stiu 99% ca el este deoarece am si email-uri trimise de el catre mine incearca prin diferite metode sa imi dea site-urile jos (DDOS, SPAM, etc).

Ultima problema pe care am intampinat-o si nu mi se pare ok este urmatoarea, individul in cauza a inceput sa faca cereri FALSE catre Google precum ca url-urile de pe site-urile mele ar fi cu drepturi de autor la diferite firme (pe care ulterior le-am intrebat si am acordul lor de a distribui, iar ei nu au trimis nimic). Toate cererile sunt FALSE si primesc zilnic cate 5000 reclamatii pe care eu le contracarez cu Counter DMCA (cerere de verificare ca nu sunt adevarate).

Problema mea este asta, individul respectiv nu are scrupule iar Google mi-a cerut sa pun datele mele reale in aceste countere. Acum 2-3 zile am primit mail de la persoana care imi face rau cu exact tot ceea ce completam eu (Adresa, nume, numar de telefon).
Cum este posibil ca Google sa divulge datele mele oricarei persoane care completeaza o cerere din asta falsa DMCA?

In acest moment nu ma simt in siguranta cu individul in cauza stiindu-mi toate datele.

Stiu cum pot sa fac rost exact de numele lui, adresa lui, absolut tot dar retelele de publicitate unde are el conturile nu vor divulga nimic fara o instiintare de la un organ competent (politie etc).

As vrea sa stiu daca pot sa actionez mai departe asupra lui si sa fie tras la raspundere pentru tot raul ce l-a provocat + este posibil sa obtin un ordin de protectie sau ceva dupa toate astea?

Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2022
vezecs, utilizator
Cel mai recent răspuns: vezecs , utilizator 23:38, 28 Iulie 2022
pare a fi un hacker, destul de priceput si juridic. asigurați-va serviciile unuia mai bun
Nu e un hacker, e competitia mea sa zic asa si nu prea ii convine situatia ca l-am "depasit" in cautarile de pe google. Oricum am de gand sa merg pana in panzele albe sa il fac sa plateasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Defaimare internet regional regional Cu ceva timp in urma, am incheiat un contract pentru realizarea unui site cu un asa-zis informatician. Nu a prestat nimic in acest sens iar cand i-am ... (vezi toată discuția)
Santaj informatic/date furate/imi cere bani DoruD DoruD Buna ziua Am primit un mail (in folderul Spam) de la un individ care sustine ca a instalat un malware pe un site pentru adulti , ca eu am accesat situl si el ... (vezi toată discuția)
In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe olx. am ... Ticc Ticc In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe OLX. Am fost contactat prin Whatsapp de un individ necunoscut. In data de 12.12.2021 am primit ... (vezi toată discuția)