Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... In cazul unui ONG,poate numai presedintele asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

In cazul unui ONG,poate numai presedintele asociatiei sa hotarasca ...

In cazul unui ONG, poate numai presedintele asociatiei sa hotarasca desfiintarea unui loc de munca sau decizia ar trebui luata in cadrul adunarii generale a membrilor, eventual consiliul de administratie?
Elena Andreea, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
legea nu prevede nimic, totul este cum s-au impartit prin statut sau eventual prin regulamentul intern sau alte hotarari ale Adunarii Generale si COnsiliului Director aceste atributii. In practica uneori crearea de posturi, angajarea unei persoane, concedierea ei trebuie aprobata de Consiliul Director sau chiar de Adunarea Generala, la alte asociatii tot ce tine de personal salariat e delegat Presedintelui sau altui membru CD sau chiar unei persoane care nici macar nu face parte din Consiliul Director, de ex. un director executiv....