Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 094
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 094

In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA trimestrial.Mai este necesara depunerea declaratiei 094?
nu mai este necesara depunerea declaratiei 094. Aceasta se depune doar de catre persoanele impozabile care au fost inregistrate in vectorul fiscal in 2009 ca platitoare trimestrial de TVA si raman si in anul 2010 tot platitoare trimestrial de TVA.
Schimbarea perioadei fiscale se face prin depunerea formularului 010.
PFA platitoare de tva trimestrial depun declaratia 094 ?
Ele nu au cifra de afaceri , dar in sens tva , si plafonul de 35000 e asimilat cifrei de afaceri .
Citat de pe site-ul ANAF:

"Declaraţia [094] se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor."