avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 094
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 094

In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA trimestrial.Mai este necesara depunerea declaratiei 094?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:54, 22 Ianuarie 2010
nu mai este necesara depunerea declaratiei 094. Aceasta se depune doar de catre persoanele impozabile care au fost inregistrate in vectorul fiscal in 2009 ca platitoare trimestrial de TVA si raman si in anul 2010 tot platitoare trimestrial de TVA.
Schimbarea perioadei fiscale se face prin depunerea formularului 010.
PFA platitoare de tva trimestrial depun declaratia 094 ?
Ele nu au cifra de afaceri , dar in sens tva , si plafonul de 35000 e asimilat cifrei de afaceri .
Citat de pe site-ul ANAF:

"Declaraţia [094] se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100.000 euro adriana_ramona adriana_ramona Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare ... (vezi toată discuția)
Vector fiscal 010 mmanu mmanu daca am fost inregistrati cu vectorul fiscal la finante cu impozit profit trimestrial si decont de tva trimestrial acum in 2010 mai trebuie sa depunem ceva ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 miki24 miki24 Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 \\"Declaraţie privind cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)