Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract Telekom
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract Telekom

Bună ziua.
Cum pot să reziliez un contract Telekom dacă proprietarul (tatăl meu) a decedat?
Trebuie să plătesc taxa de reziliere pentru reziliere contract înainte de termen?
Multumesc.
Magdalena123456, utilizator
Mulțumesc frumos pentru răspuns. O zi bună.
Hei, adriandimitriu,

dpdv legal, exista o diferenta majora intre notificare de incetare contract si cerere de reziliere?
Sunt fix in aceasi situatie, am notificat in scris incetarea unui contract de telefonie fixa Orange (preluat de la Telekom, nu exista contract scris pt a-l studia, contractul are o vechime de >40 ani), am primit numar de inregistrare, dar furnizorul Orange m-a anuntat ca va factura inca 30zile in plus serviciile, de la data inregistrarii notificarii, acesta fiind preavizul contractual, spun ei.
Am incercat sa invoc diferenta intre notificare motiv deces vs reziliere la cerere titular, dar nu vor sa tine cont, ei asimileaza ambele situatii unei rezilieri cu preaviz de 30 zile.
Este legal in dreptul comercial aceasta situatie, sa prestezi + facturezi un serviciu inutil unui decedat? Chiar daca ar exista un contract in acest sens (varianta scrisa lipseste) nu este o clauza abuziva?

Multumesc
MAYA2, utilizator
Este legal in dreptul comercial aceasta situatie, sa prestezi + facturezi un serviciu inutil unui decedat?

Nu
Si chiar am un exemplu, am dus copie dupa certificatul de deces, iar ei, tot telekom, nu au mai facturat ulterior.
Oricum, abonamentul se plateste in avans.
Multumesc de raspuns, gi-janez.
Conform unei modificari recent aduse in legislatia comerciala, abonamentele NU se mai platesc in avans. Asta a fost pana acum cativa ani. Ce caut eu ca raspuns, este daca a intervenit vreo modificare in legislatia comerciala care da dreptul unui furnizor de servicii telefonie sa pretinda preaviz de 30 zile (si ca atare, perioada facturata) in cazul unui titular de abonament decedat. Tot de la Telekom stiu ca pana acum cativa ani abonamentul se suspenda cu data decesului, nu era nevoie de preaviz. Schimbarea esre recent intervenita, Telekon servicii fixe a fost preluat acum de Orange.