Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Majorare abonament Orange fix (telefon fix + tv + net) ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Majorare abonament Orange fix (telefon fix + tv + net) ...

Azi am primit factura pentru Orange fix (telefon fix + tv + net) și am constatat că prețul abonamentului a fost majorat fără acordul meu. Menționez că sunt în al doilea an de contract (ultimul), început la Telekom. Cum să procedez pentru rezilierea contractului ?

silviu1958, utilizator
aveti un termen de 30 de zile de la notificarea majorarii in care puteti renunta la abonament.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/t2339/rezil...
Exista o Decizie CC conform careia nu este nevoie de acordul beneficiarului in cazul majorarii abonamentului de telefon de catre firma de telefonie.
Mulțumesc pentru răspuns, dar nu înțeleg; dumneavoastră afirmați că prețul poate fi majorat fără notificarea beneficiarului, dar accesând linkul din răspuns am constatat că se afirmă contrariul. Cum e de fapt ?
Decizia CC a confirmat posibilitatea firmelor de telefonie de a modifica contractul fara acord beneficiar.
Mai multe informatii gasiti aici: www.avocatnet.ro/articol_595...