Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua, am constatat ca un teren care în trecut ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua, am constatat ca un teren care în trecut figura va ...

Bună ziua, am constatat ca un teren care în trecut figura va extravilan, în prezent, este trecut ca intravilan. Deoarece vreau sa vând acest teren unde ar trebui sa ma adresez pentru actualizarea documentelor cu noua destinatie(contract și documentație cadastrala, carte funciara) Se percep taxe?
Multumesc
va trebuie HCL unde scrie ca e intravilan. faceti o cerere catre OCPI.
Depinde.

Daca terenul este deja intabulat primaria o sa va elibereze o adeverinta in baza careia o sa depuneti o cerere la Biroul de Cadastru pentru actualizarea destinatiei din extravilan in intravilan.

Daca terenul nu este intabulat, atunci luati legatura cu un topograf autorizat ca sa va intocmeasca documentatia.