Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Eu si sotia avem un copil de 1 an. Eu iau ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Eu si sotia avem un copil de 1 an. Eu iau 1500 lei ...

Buna ziua!

Eu si sotia avem un copil de 1 an. Eu iau 1500 lei stimulentul de insertie, mergand la serviciu in continuare.
Urmeaza sa divortam. Intrebarea mea este, voi mai putea sa iau stimulentul pana la 2 ani? Copilul va avea domiciliul si va fi in grija mamei. Banii din stimulent vor fi impartiti 50/50 sau doar adaugati la venitul meu lunar din care voi plati 1/4 pensie alimentara?
Nu vad ca divortul sa influenteze acest stimulent care este un drept al parintelui reintors la munca, indiferent ca este sau nu casatorit. Numai ca banii ar trebui sa fie inclusi in calculului venitului in raport de care se calculeaza pensia.
Primiți în continuare stimulentul de insertie chiar dacă domiciliul minorului se stabileste la mama.
Acesta intra in calculul lunar al salariului din care se va dispune sa achitați 25% pensie copilului.
Dacă divorțați la notar va puteti înțelege cu soția la orice formula de achitare a pensiei de întreținere, preferabil fiind în natura și nu prin virament bancar.
Dacă divorțați la instanta, atunci apărarea o stabiliți împreună cu avocatul dvs.
Mergeți la o consultanta ca să fiți lămurit în detaliu asupra tuturor cererilor aceesorii divorțului.