Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua. Soțul meu a avut un accident rutier ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua. Soțul meu a avut un accident rutier (tamponare). ...

Bună ziua.
Soțul meu a avut un accident rutier (tamponare). Politia a facut doua Pv-uri... ambele cu culpa comuna.

Soțul procesul lui verbal a contestat in fond în judecătoria, unde s-a anulat pV-ul luu și unde se arata ca e nevinovat.

Pe baza sentinței de la asigurări am cerut sa ne despăgubească 100% (nu doar 50% cum ar fi fost după culpa comuna)

Asiguratorul susține ca tot nu ne poate deconta 100% pt ca doar un proces verbal este anulat. Iar a celuilalt conducător inca tot culpa comuna indica pv-ul. Sa mergem în instanta și sa cerem sa se schimbe conținutul pv-ului celuilalt conducător.

Întrebarea mea e cum sa procedam?
Într-adevăr au dreptate și sa cerem in instanta modificarea PV-ului celuilalt conducător pe baza sentinței noastre? Sau sa dam în instanta asigurătorul ca nu vrea sa ne dea banii? Sau ce e de facut?
~ Conținut șters la cerere ~