Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Personal service la plimbare cu masina altuia fara ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Personal service la plimbare cu masina altuia fara acord

Am lasat masina in service pentru o constatare mecanica. Dar toate actele au ramas la mine. Masina are camere de luat vederi activate la pornirea motorului.
Cel care a facut constatarea a declupat camera din spate crezand probabil ca a decuplat alimentarea. A iesit cu masina fara acte pe drumurile publice desi constatarea nu necesita si test drive si a facut o plimbare pana la Mega Image. Cand s-a intors s-a plans de pretul rosiilor... se pare ca era prea mare pentru el :). Toate aceastea au fost filmate de camera din fata, ramasa activa. Figura soferului din pacate nu se vede, dar este usor de identificat din procesul verbal de constatare pe care l-a semnat.
Nu doresc sa intreprind nici o actiune impotriva lui, dar va rog sa imi spuneti ce riscuri si-a asumat soferul si care sunt legile pe care le-a incalcat.
Dar Lock, utilizator
Buna seara,
Legea încălcată este doar codul rutier. Adică, mecanicul și-a asumat riscul de a primi o amendă pentru lipsa actelor. In ceea ce privește camerele de filmat, aveți grijă în ce scop folosiți înregistrările pentru a nu cădea sub incidenta GDPR.
Numai bine!
Multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg din raspunsul dumneavoastra, in situatii asemanatoare de utilizarea proprietatii altuia nu sunt pasibil de pedeapsa. De exemplu daca am mai fost o data intr-o casa si decid sa ma duc sa dorm acolo o perioada pentru ca proprietarul a uitat usa deschisa si e plecat, chiar daca nu si-a dat acordul, nu sunt pasibil de pedeapsa. Sau daca iau masina de tuns iarba a vecinului, o folosesc si o pun la loc, tot asa nu sunt vinovat cu nimic. Mi se pare ceva in neregula. Poate imi spuneti unde locuiti pentru ca as vrea sa utilizez din cand in cand cate ceva care va apartine. Sper ca intelegeti ca e o gluma si ca nu as face asa ceva, si repet inca o data ca nu este in regula sa utilizezi proprietatea cuiva fara acord.
Si apropo de GDPR, din punctul meu de vedere, ei au facut filmarea, camera fiind pornita de personalul din service in perioada in care eu nu aveam acces la camera. Din moment ce mi-au lasat-o mi se pare ca pot face ce vreau cu ea.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Legea încălcată este doar codul rutier. Adică, mecanicul și-a asumat riscul de a primi o amendă pentru lipsa actelor. In ceea ce privește camerele de filmat, aveți grijă în ce scop folosiți înregistrările pentru a nu cădea sub incidenta GDPR.
Numai bine!

Dar Lock, utilizator
utilizarea proprietatii altuia e sanctionabila in conditiile plangerii prealabile. daca proprietarul nu se plange autoritatile nu au a se sesiza din oficiu.
cat despre GDPR, acesta intra doar in obligatiile autoritatilor, institutiilor si persoanelor juridice in general. GDPR nu e aplicabil persoanelor fizice.
asta nu inseamna ca puteti folosi orice inregistrare electronica oricum. orice tert va poate cere daune
adriandimitriu, utilizator