Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului si cei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului si cei de la ultimul etaj

Panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului

Daca asociatia de proprietari a unui bloc hotaraste (in adunare generala) cu vot majoritar instalarea de panouri fotovoltaice pe acoperisul blocului, cei care locuiesc la ultimul etaj au drept de veto?

Mai concret, blocul are terasa necirculabila (acoperis cu izolatie de carton asfaltat), iar unul dintre cei de la ultimul etaj, intamplator care indeplineste si rolul de administrator, este o persoana foarte recalcitranta, a carei pozitie declarata vehement este "atata timp cat locuiesc [in acest bloc la ultimul etaj] nu pune nimeni piciorul pe acoperis fara sa-i dau eu voie!"

Atenție să nu creăm o confuzie. Acordul a 2/3 dintre proprietari nu e totuna cu acordul a 2/3 dintre membri în AG, pentru că legea actuală permite ca nu toți proprietarii să fie membri ai asociației. Prin urmare, acordul a 2/3 dintre proprietari poate fi dovedit și printr-un tabel cu semnături, nu e nevoie de AG. AG poate fi organizată pentru asumarea lucrării respective de către asociație, dar la fel de bine poate lua inițiativa comitetul sau președintele, iar apoi să se strângă semnăturile proprietarilor.

latka a scris:

Acordul notarial al celor afectati e una, hotarirea AG pentru executia lucrarii, cu acordul a cel putin 2/3 din numarul total al proprietarilor e altceva si e in toate cazurile, fie ele generale sau particulare, deoarece acoperisul, terasa , ce-o fi, e parte comuna a tuturor, nu a celor de la ultimul etaj. Aici nu e vorba de terti, nu sunt pomeniti, poate fi o lucrare pentru asociatie, obtinere venituri.

In principiu aveti dreptate d-le avocat, desi formularea din lege asa spune :
Articolul 51
Adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu, asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea condominiului, cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent aparținând imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.

Posibil ca acea AG, mai "speciala" sa permita participarea oricarui proprietar. Aveti dreptate insa din alt motiv. Fiind dificil de organizat o astfel de AG (nu mai zic de cele obisnuite) in care sa-si exprime vointa toti proprietarii din acel condominiu, cred ca metoda tabelului de semnaturi este mult mai adecvata. Probabil nu inainte de a "populariza" subiectul aprobarii cu ceva timp inainte, prin mai multe mijloace, astfel incit sa fie informati absolut toti proprietarii.
latka, moderator
E o formulare confuză, cum confuză e cam toată legislația în materie. Dar în ultimă instanță esențial e acordul celor 2/3 proprietari, indiferent cum e consemnat. Că AG al unei asociații cu membri și nemembri cu drept de vot deopotrivă e o aberație juridică care i-a scăpat unui legiuitor care nu prea stă la bloc, deci nu prea știe despre ce vorbește.

latka a scris:

In principiu aveti dreptate d-le avocat, desi formularea din lege asa spune :
Articolul 51
Adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu, asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea condominiului, cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent aparținând imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.

Posibil ca acea AG, mai "speciala" sa permita participarea oricarui proprietar. Aveti dreptate insa din alt motiv. Fiind dificil de organizat o astfel de AG (nu mai zic de cele obisnuite) in care sa-si exprime vointa toti proprietarii din acel condominiu, cred ca metoda tabelului de semnaturi este mult mai adecvata. Probabil nu inainte de a "populariza" subiectul aprobarii cu ceva timp inainte, prin mai multe mijloace, astfel incit sa fie informati absolut toti proprietarii.

Alexandru Surcel, Avocat
Aveti mare dreptate, eu zic sa ne "bucuram" numai de "spiritul" legii. :) Stiu ca e mai mult decit confuza, e anacronica, e ramasa in urma destul de mult, am intilnit cazuri in care asociatii intregi nu stau sa se impiedice de aceste aanacronisme si au digitalizat toate serviciile, comunicarea e la vedere, Astept sa dispara functiile alea de origine comunista si sa apara servicii moderne de administrare condominii, cu firme sau persoane fizice oferind sevicii tehnice, juridice si economice profesionale.

Si in acelasi timp sa se ajusteze si alte legi, cum e 241/2006, e o rusine ca nu s-a ajuns ca in condominii sa nu poata fi asigurata obligatoriu contorizarea apei si a energiei termice la nivel de proprietate individuala, la fel cum sunt asigurate astfel de servicii pentru energie electrica si gaz.
@latka ,,Astept [...] sa apara servicii moderne de administrare condominii, cu firme sau persoane fizice oferind sevicii tehnice, juridice si economice profesionale." Mare grija la ce va doriti, nu uitati nicio clipa ca traim in Romania....