Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata după 3 ani poate influența prescripția unei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata după 3 ani poate influența prescripția unei datorii bancare?

Bună ziua!
Cu ani în urmă, am luat un credit de la un IFN.
Am încetat să mai fac plăți în 2016.
Ulterior, în martie - aprilie 2020, am făcut două plăți.
Prin urmare, între ultima rată plătită în 2016 și cele din 2020 au trecut mai mult de 3 ani, termenul de prescripție regăsit în Codul Civil.
Plata celor două rate din 2020 poate întrerupe această prescripție?
Mulțumesc!
Nu, mi s-a dat un cod pe care l-am folosit in momentul in care viram banii prin banca in contul IFN. Probabil un soi de cod care ma identifica drept client, insa nici o referire la modul in care vor folosi acei bani.
Desigur, intrebarea pe care am pus-o pe forum este determinata de insistenta unei societati de recuperare care incearca sa ma faca sa achit acest credit pe care-l consider, in continuare, prescris.
Daca se va ajunge la executare, cu siguranta ca o voi contesta.
Va multumesc foarte mult pentru sprijin si va doresc succes in tot ceea ce faceti!

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Ati mentionat la momentul efectuarii platii, contractul de credit pentru care se efectueaza plata?

Prescriptia nu opereaza din oficiu/automat, aceasta trebuie invocata in cadrul unei contestatii la executare sau pe cale de actiune in constatare.

Ramane de analizat si contractul de credit. In masura in care nu exista o clauza care sa mentioneze ca IFN poate aloca sumele achitate si catre alte credite restante, instanta de judecata va analiza in ce masura a operat sau nu prescriptia, argumente favorabile existand in sensul intervenirii prescriptiei.

Si eu am aceeasi parere... sper sa fie asa :)

gi-jane2 a scris:

plata facuta dupa implinirea termenului de prescriptie, nu intrerupe prescriptia, adica nu are ce intrerupe.

prescriptia nu opereaza din oficiu, ea trebuie invocata. o plata facuta ulterior implinirii termenului de prescriptie reprezinta un act de recunoastere a datoriei.
~ Conținut șters la cerere ~