Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii scara bloc. Buna ziua, la asociatia de bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii scara bloc. Buna ziua, la asociatia de bloc unii vecini ...

Reparatii scara bloc. Buna ziua, la asociatia de bloc unii vecini au platit fondul de reparatii altii nu. A aparut o reparatie, iar din suma necesara acestei reparatii s-a scazut fondul de reparatii strans doar de la unii si apoi s-a impartit in mod egal la toti ceea ce mai ramasese de plata, fara sa se tina cont ca unii platisera sau nu fondul de reparatii. Mie nu mi se pare corect, administratora avand ca argument ca vecinii rau platnici "vor ramane datori cu partea lor de fond de reparatii", datorie care trebuie stinsa doar la vinderea apartamentului, si nu se adauga penalitati. Cum pot convinge ca nu e drept? Aceste asociatii pot fi trase la raspundere? Control de undeva?
Daca un locatar are 200 lei la fd de reparatii si altul 5 lei, sa zicem ca trebuie scazut cate 150 lei din fond.
Primul ramane cu 50 lei si al doilea cu minus 45. Administratora trebuie sa puna in lista de intretinere fondul de reparatii. Cine nu plateste, este restant. Probabil greseste cand le incaseaza intretinerea. Nu are voie sa incaseze decat in ordine cronologica!! Astfel, daca un locatar zice ca achita doar intretinerea pe ianuarie, fara fond, in februarie, admin trebuie sa nu incaseze nimic pana cand nu stinge datoria din ianuarie!!
Am gasit multe asociatii care aveau administratori foarte in varsta, mergeau pe premisa ca ''lasa...nea Cutare e de 10 ani la noi...''...unde nea si-a facut de cap cu banii asociatiei.De multe ori cu voie...de alte ori pt ca habar n-aveau legea.
Administratora de la noi spune ca nu are cum sa ii oblige sa achite fondul de reparatii si a fost de acord cu mine ca cei bun platnici sunt fraieri. Dar nu doreste sa reimparta suma cum trebuie, asa ca defavorizeaza bun platnicii si ii favorizeaza pe ceilalti. Legal ce pot face? Ea a luat banii din fondul strans ca un bun comun al scarii, nu defalcat pe fiecare locatar, spunand ca nu au programe de contabilitate etc! Asta nu e scuza ca sa platesc eu fraiera mai mult pt ca vecinul smecher nu plateste!
Anastasia gar, utilizator
Legea nr 196/2018 obliga asociatia de proprietari sa constituie si sa ctua;izeze anual fond de rulment si de reparatii
Sustinerea administratorului,conform ca vecinii vor ramane datori,demostreaza ca acesta nu stapaneste dispozitiile in vigoare
Neachitarea in termenul stabilit a obligatiilor lunare de plata inclusiv fonduri de rulment si de reparatii se consemneaza in listele lunare de intretinere la rubrica restante si sunt generatoare de penalitati pe zi/intarziere
Administratora de la noi spune ca nu are cum sa ii oblige sa achite fondul de reparati

Inca o data administratorul dv d eimobil demonstreaza ca nu cunoaste disp L nr 196/2018
Asociatia de proprietari are autoritatea si competenta sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stabilit
Daca proprietarul intelege sa nu achite debitul in evidenta,asociatia de proprietari-daca are interesul sa nu se inregistreze cu debite ,are dreptul conform disp L nr 196/2018 sa solicite recuperare debit prin actiune in instanta
Asociatia de proprietari are dreptul legal sa instituie privilegiul imobiliar si promoveaza actiune impotriva debitorului
Eu ca proprietar bun platnic, inafara de a fi ridiculizata de administrator ca intradevar sunt fraiera ca platesc, ce pot face practic? Pot solicita un organ competent sa vina si sa faca un control la asociatie? Eu ii spun doamnei ca nu cunoaste legea, dna nu e de acord si situatia merge inainte! Eu ce pot face ca sesizare pe undeva? Administratia e tinuta de firma privata, atat timp cat ei isi iau banii, nu ii intereseaza de unde, adica doar de la cei ce platesc si pt ceilalti, nu isi bat capul cu instantele, nu urmaresc sa fie dreptate sau sa se respecte legea!
Anastasia gar, utilizator
Administratorul e doar un angajat, sau are contract, cum e în cazul dvs. Sesizați prima data în scris președintelui de asociație, ca reprezentant legal. Dacă nu va mulțumește răspunsul sau nu va răspunde, puteți după aceea să-l reclamați către primărie, conform art. 102 alin 1 litera e din legea 196 din 2018, pentru neîndeplinirea atribuțiunilor. Amenda minimă e de 2500 RON. Dacă mai sunt și alți nemulțumiți, ar fi și mai bine, ca sa faceți mai multe reclamații, cu șanse mai mari de a se rezolva

latka, moderator