Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lege care reglementeaza obligatia de a lucra cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lege care reglementeaza obligatia de a lucra cu numerar fata de persoane fizice?

Enel distributie trebuie sa imi dea vreo 500 de lei inapoi. Eu ii vreau in numerar pentru ca altfel ma plimba la banca sa le dau extras de cont stampilat. Exista vreo lege care sa oblige firmele sa dea numerar la cererea clientului, fiind o suma care n-are nicio treaba cu plafonul platilor in numerar?
Nu exista o asemenea lege.
Trebuie să cereți la bancă un extrax de cont care să conțină doar codul IBAN.
Nu există o lege care să oblige compania să plătească bani în numerar.
[ link extern ]
Lege nr. 312 din 28.iun.2004
Monitorul Oficial, Partea I 582 30.iun.2004
Intrare în vigoare la 30.iul.2004
privind Statutul Băncii Naţionale a României

ARTICOLUL 16
Mijloace legale de plată

Bancnotele şi monedele emise şi neretrase din circulaţie de către Banca Naţională a României reprezintă însemne monetare care trebuie acceptate la valoarea nominală pentru plata tuturor obligaţiilor publice şi private.