avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lege care reglementeaza obligatia de a lucra cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lege care reglementeaza obligatia de a lucra cu numerar fata de persoane fizice?

Enel distributie trebuie sa imi dea vreo 500 de lei inapoi. Eu ii vreau in numerar pentru ca altfel ma plimba la banca sa le dau extras de cont stampilat. Exista vreo lege care sa oblige firmele sa dea numerar la cererea clientului, fiind o suma care n-are nicio treaba cu plafonul platilor in numerar?
Cel mai recent răspuns: Yellow , utilizator 21:46, 31 August 2022
Nu exista o asemenea lege.
Trebuie să cereți la bancă un extrax de cont care să conțină doar codul IBAN.
Nu există o lege care să oblige compania să plătească bani în numerar.
[ link extern ]
Lege nr. 312 din 28.iun.2004
Monitorul Oficial, Partea I 582 30.iun.2004
Intrare în vigoare la 30.iul.2004
privind Statutul Băncii Naţionale a României

ARTICOLUL 16
Mijloace legale de plată

Bancnotele şi monedele emise şi neretrase din circulaţie de către Banca Naţională a României reprezintă însemne monetare care trebuie acceptate la valoarea nominală pentru plata tuturor obligaţiilor publice şi private.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare din ue danyyyyy danyyyyy buna ziua, vreau sa cumpar mobila din UE intrebarea mea pot sa achit cu bani ches ? daca nu se poate cum pot sa achit sa licitez eur in banca si sa ii pun pe ... (vezi toată discuția)
Legea 70/2015 baloghjoe baloghjoe Buna ziua. Imi puteti spune ca in cazul Banciilor este aplicabil acesta plafoare. Deci daca Banca poate sa-i elibereze in numerar un credit de nevoi personale ... (vezi toată discuția)
Plafonare plati baloghjoe baloghjoe Buna ziua, Doresc sa intreb in cazul in care o Banca elibereaza (plateste) in numerar un credit luat de catre o persoana fizica (cel care solicita creditul-ex ... (vezi toată discuția)