Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reprezentat de tert in adunarea generala a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reprezentat de tert in adunarea generala a proprietarilor?

Pot fi reprezentat de un tert care nu este proprietar in bloc in cadrul Adunarii Generale a proprietarilor daca ii fac imputernicire? Acea persoana nu are vreo legatura cu blocul si nu sunt ruda cu persoana.
fiordul, utilizator
Articolul 49
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
d) proprietarul, membru al asociației, poate fi reprezentat în adunarea generală de către un membru al familiei sau de către un alt reprezentant care are o împuternicire scrisă și semnată de către proprietarul în numele căruia votează;
latka, moderator
Acel "alt" reprezentant poate fi oricine si nu trebuie sa fie ruda sau proprietar in complex, inteleg bine?
Da, nu e nici o interdictie, conditia e sa aiba imputernicirea dvs.

Împuternicirea poate fi scrisă de mână de către proprietar sau trebuie întocmită la notar?

latka a scris:

Da, nu e nici o interdictie, conditia e sa aiba imputernicirea dvs.

Nu ati citit articolul ? L-am postat mai sus. Cum doriti , in lege nu e data nici o interdictie sau precizare.