Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Solicitare copie CI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Solicitare copie CI

Buna ziua!
Dezvoltatorul de la care am cumpărat apartamentul și care este distribuitor de energie electrică în cartier, îmi solicită copie după Cartea de identitate pentru a-mi elibera un certificat de racordare la rețea.
Vă rog să-mi spuneți dacă această cerință este absolut necesară, ținând cont de principiul GDPR al minimizării datelor.
Suspiciunea mea și al altor locatari este că dezvoltatorul poate folosi această copie și în alte scopuri.
Mulțumesc!
Este absolut necesara, pentru incheierea unui contract cu furnizorul de energie electrica. Daca nu credeti, cautati aceasta cerinta la orice furnizor.
Tocmai, acel document îl solicităm pentru a nu mai depinde de acest dezvoltator. Sint mii de apartamente, conform cifrelor sale, care au fost construite și vândute cu o clauză în contract privind distribuția de energie electrică de la el. Acum putem alege furnizorul și situația devine complicată. Dezvoltatorul este "unul de pe lanț ".
Deci, nu pentru a încheia contractul cu el, ci pentru a pleca de la el.

latka a scris:

Este absolut necesara, pentru incheierea unui contract cu furnizorul de energie electrica. Daca nu credeti, cautati aceasta cerinta la orice furnizor.

Si cum va veti cupla la furnizor, daca acesta nu va asigura si distributia ? Daca toata reteaua e facuta pina la cea de utilizare (presupun ca aveti si contor) de dezvoltator, cum veti ajunge sa nu depindeti de el ? Va trebuie un ATR (aviz tehnic de racordare) de la cel cu care veti incheia contractul (EON, ENEL etc) , poate respectivul sa va racordeze ?
latka, moderator
Subiectul nu este racordarea din toate celelalte descrise de dumneavoastră. Titlul este "Solicitare copie ci".
Restul sunt stabilite de ANRE.
Mulțumesc!

latka a scris:

Si cum va veti cupla la furnizor, daca acesta nu va asigura si distributia ? Daca toata reteaua e facuta pina la cea de utilizare (presupun ca aveti si contor) de dezvoltator, cum veti ajunge sa nu depindeti de el ? Va trebuie un ATR (aviz tehnic de racordare) de la cel cu care veti incheia contractul (EON, ENEL etc) , poate respectivul sa va racordeze ?

Eu am inteles care e subiectul si v-am raspuns, nu cred ca veri ramine la dezvoltator si veti avea pina la urma contract individual cu acel furnizor. De aceea va trebuie copie dupa CI. Nu va ginditi ca poate dezvoltatorul sa faca cu toti proprietarii vreo "gainarie". Punctul de racordare acum va fi o firida, de unde porneste toata distributia.
latka, moderator