Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am un baietel de 8 ani caruia ii detin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am un baietel de 8 ani caruia ii detin custodia ...

Bună ziua , am un baietel de 8 ani caruia ii detin custodia exclusiva , tatal lui natural este inchis din motive foarte urate . Eu sunt recasatorita , iar sotul meu ar dori sa adopte baiatelul . Este posibil ?
Poate să-l înfieze doar cu acordul scris al tatălui natural.
Chiar dacă eu detin custodia exclusiva tot avem nevoie de acordul lui?
Vreau sa mentionez ca nu mai am niciun fel de legatura cu tatal natural, am refuzat pensie alimentara și orice altceva ce are legatura cu el . Custodia am obtinut-o el fiind un pericol pentru mine și copil.

Dapix a scris:

Poate să-l înfieze doar cu acordul scris al tatălui natural.

La adopție aveți nevoie de acordul lui și în situația când exercitați exclusiv autoritatea părintească.
Puteți încerca să obțineți suplinirea acordului prin instanța de judecată.
Art. 398. Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Va trebui sa vedeti ce parere are tatal copilului si daca se opune incercati sa ii supliniti consimtamantul in instanta.
Va multumesc pentru raspunsuri , dar ce inseamna mai exact suplinirea consimtamantului in instanta

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Art. 398. Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Va trebui sa vedeti ce parere are tatal copilului si daca se opune incercati sa ii supliniti consimtamantul in instanta.