avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am un baietel de 8 ani caruia ii detin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am un baietel de 8 ani caruia ii detin custodia ...

Bună ziua , am un baietel de 8 ani caruia ii detin custodia exclusiva , tatal lui natural este inchis din motive foarte urate . Eu sunt recasatorita , iar sotul meu ar dori sa adopte baiatelul . Este posibil ?
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 17:13, 1 Septembrie 2022
Poate să-l înfieze doar cu acordul scris al tatălui natural.
Chiar dacă eu detin custodia exclusiva tot avem nevoie de acordul lui?
Vreau sa mentionez ca nu mai am niciun fel de legatura cu tatal natural, am refuzat pensie alimentara și orice altceva ce are legatura cu el . Custodia am obtinut-o el fiind un pericol pentru mine și copil.

Dapix a scris:

Poate să-l înfieze doar cu acordul scris al tatălui natural.

La adopție aveți nevoie de acordul lui și în situația când exercitați exclusiv autoritatea părintească.
Puteți încerca să obțineți suplinirea acordului prin instanța de judecată.
Art. 398. Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Va trebui sa vedeti ce parere are tatal copilului si daca se opune incercati sa ii supliniti consimtamantul in instanta.
Va multumesc pentru raspunsuri , dar ce inseamna mai exact suplinirea consimtamantului in instanta

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Art. 398. Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Va trebui sa vedeti ce parere are tatal copilului si daca se opune incercati sa ii supliniti consimtamantul in instanta.

Alte discuții în legătură

Acord iesire din tara pt copil minor condrea alexandra condrea alexandra buna seara,am o situatie mai complicata...am o fetita de 6 ani si este trecuta pe numele tatalui,nu am fost casatoriti si nu mai stiu nimic de el de cativa ... (vezi toată discuția)
Acordare custodie de buna credinta ana2015 ana2015 Buna seara. Ce se intampla si cum se procedeaza cand o mama(necasatorita cu celalalt parinte) vrea sa acorde custodia minorului tatalui acestuia? Care sunt ... (vezi toată discuția)
Custodie oana_veciunca oana_veciunca am un copil de 5 luni , nu mai sunt cu tatal acestuia, nu am fost nici casatoriti iar acuma l-am dat in judecata pe tatal copilului pentru custodie....la ... (vezi toată discuția)