avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 luni iar ...

Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 luni iar mama sa recastorit cind aveam 6 ani .In urma casatoriei sa nascut sora mea vitrega .Cu 3 ani in urma mama mea a murit dupa o lunga lupta cu cancerul.Deorece sora mea locuieste in Spania iar eu locuiesc in Anglia am aminat impreuna de comun accord dezbaterea successiuni la notar .Imi poate explica si mie cineva care este partea mea din masa successorala respectiv ? Se rezuma doar la apartament sau si la orice alte bunuri comune? .Exista vreo modalitate de a afla daca a existat vreun testament?Mutumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CODRUT ALIN , utilizator 20:46, 5 Septembrie 2022
Dvs. o sa o mosteniti doar pe mama dvs., bunurile ramase in urma dumneaei, daca nu ati fost infiat de actualul, la recasatorie.

Fiica o sa mostenteasca pe mama, in cota egala cu dvs., dar si bunurile ramase in urma tatalui, asta, cum am mai spus, daca nu ati fost infiat de actualul.

Deci... tatal sorei dvs. o sa mosteneasca 1/4 din bunurile mamei dvs. si dvs. si sora vitrega, impreuna, restul de 3/4.

Despre un eventual testament o sa aflati la notar.
MULTUMESC

Ionut.ion a scris:

Dvs. o sa o mosteniti doar pe mama dvs., bunurile ramase in urma dumneaei, daca nu ati fost infiat de actualul, la recasatorie.

Fiica o sa mostenteasca pe mama, in cota egala cu dvs., dar si bunurile ramase in urma tatalui, asta, cum am mai spus, daca nu ati fost infiat de actualul.

Deci... tatal sorei dvs. o sa mosteneasca 1/4 din bunurile mamei dvs. si dvs. si sora vitrega, impreuna, restul de 3/4.

Despre un eventual testament o sa aflati la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire affahrer71 affahrer71 Buna seara. Rog sa ma lamuriti in legatura cu niste intrebari. Mama mea a murit cu 21 de ani in urma. Tatal meu s-a recasatorit, iar mama vitrega avea o fata ... (vezi toată discuția)
Mostenire danielancs danielancs Parintii mei au divortat in urma cu 30 de ani, eu si sora mea ramanand in grija mamei. Peste cativa ani, am aflat ca \\"tatal\\" nostru are un baiat, prin ... (vezi toată discuția)
Bună. suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ... Feisan Feisan Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl ... (vezi toată discuția)