Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 luni iar ...

Buna ziua .Tatal meu a decedat inainte sa ma nasc cu 2 luni iar mama sa recastorit cind aveam 6 ani .In urma casatoriei sa nascut sora mea vitrega .Cu 3 ani in urma mama mea a murit dupa o lunga lupta cu cancerul.Deorece sora mea locuieste in Spania iar eu locuiesc in Anglia am aminat impreuna de comun accord dezbaterea successiuni la notar .Imi poate explica si mie cineva care este partea mea din masa successorala respectiv ? Se rezuma doar la apartament sau si la orice alte bunuri comune? .Exista vreo modalitate de a afla daca a existat vreun testament?Mutumesc anticipat
Dvs. o sa o mosteniti doar pe mama dvs., bunurile ramase in urma dumneaei, daca nu ati fost infiat de actualul, la recasatorie.

Fiica o sa mostenteasca pe mama, in cota egala cu dvs., dar si bunurile ramase in urma tatalui, asta, cum am mai spus, daca nu ati fost infiat de actualul.

Deci... tatal sorei dvs. o sa mosteneasca 1/4 din bunurile mamei dvs. si dvs. si sora vitrega, impreuna, restul de 3/4.

Despre un eventual testament o sa aflati la notar.
MULTUMESC

Ionut.ion a scris:

Dvs. o sa o mosteniti doar pe mama dvs., bunurile ramase in urma dumneaei, daca nu ati fost infiat de actualul, la recasatorie.

Fiica o sa mostenteasca pe mama, in cota egala cu dvs., dar si bunurile ramase in urma tatalui, asta, cum am mai spus, daca nu ati fost infiat de actualul.

Deci... tatal sorei dvs. o sa mosteneasca 1/4 din bunurile mamei dvs. si dvs. si sora vitrega, impreuna, restul de 3/4.

Despre un eventual testament o sa aflati la notar.