Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - ce înseamnă că se majorează cu 1/4 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- ce înseamnă că se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre ...

- ce înseamnă că se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre salariul de bază, prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările şi completările ulterioare, pentru anul 2022 şi cel din luna decembrie 2021 ?

Bună ziua.
Vă rugăm frumos să ne lămuriți cum se calculează această majorare de salariu.

De exemplu, dacă salariul /dec.2021 = 2.358 lei,
iar salariul /2.022 = 2.778 lei,
atunci rezultă o diferență de 420 lei.

Majorarea va fi 420 lei /2 = 210 lei ?
sau
Majorarea va fi 420 lei X 1/4 = 105 lei ?

Vă rugăm să ne ajutați și să ne spuneți cum este corect ?
Ce calcul trebuie făcut ? Ce sumă ca majorare salariu se va da ?
Majorarea va fi 420 lei X 1/4 = 105 lei
Dacă aceasta este majorarea, după acest calcul, asta înseamna că cei care sunt pe Anexa II - și care au beneficiat în luna ianuarie de majorare, acum nu mai primesc nimic. Corect?
În spațiul public circulă varianta cum că și celor care au primit majorarea în ianuarie 2022, li se aplică prevederile OUG 115/2022.
Acuma cum e? Sincer nu mai înțeleg nimic :(

Cornel Vasile a scris:

Majorarea va fi 420 lei X 1/4 = 105 lei

Prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) și alin. (4^1) lit. c) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, începând cu luna august 2022, cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 1/4 din diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, pentru anul 2022 și cele din luna decembrie 2021. ... nu se observa nicio exceptie.
Nu. Noi nu am primit nici o majorare.
Salariile noastre sunt de 3 ori mai mici decât la ceilalți angajați care au avut majorări.