Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Trebuie declaratie de beneficiar real pentru asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Trebuie declaratie de beneficiar real pentru asociatie infiintata de persoane fizice?

Buna ziua! In cazul infiintarii unei asociatii (ong) de catre 3 persoane fizice, trebuie depusa declaratie de beneficiar real in momentul inregistrarii acesteia? Daca da, declararia trebuie facuta la notar? Multumesc!
Mara001, utilizator
nu trebuie, daca prin natura, scopul, obiectivele, mijloacele asociatiei nu reiese ca ar exista si alti beneficiari reali identificabili nominal decat membrii asociatiei si cei din consiliul director. Altminteri trebuie depusa declaratia.... dar daca chiar ar trebui depusa, e suficient sub semnatura privata, nici vorba sa trebuiasca autentificata la notar....