Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Litigiu cu asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Litigiu cu asociatia de proprietari

Buna ziua
Detin un garaj la subsolul unui bloc.
Vă rog să-mi spuneti daca conform Legii 196 din 2018, art. 35 pct. 1, acest garaj face parte din condomeniu si am aceleasi drepturi cu proprietarii de apartamente.
Am vrut sa-l racordez la apa de la reteaua orasului si am cerut acceptul sa trec conducta prin subsol pe unde au si ceilalti.
Asociatia m-a refuzat si a motivat ca prin contractul de vanzare am dreptul la folosinta in cota indiviza cu ceilalti proprietari doar a terenului de sub garaj si a afirmat ca blocul nu are spatii cu alta destinatie in conditiile in care apartamentele sunt pe garajul meu.
Va multumesc.
s.sttefan, utilizator
Trebuie vazut actul de propeietate si totodata statutul asociatiei.
Înainte de apela la serviciile unui avocat, aș ruga pe cineva să mă ajute cu câteva lămuriri vis-a-vis de situația expusă.
Vă mulțumesc.
,
acest garaj face parte din condomeniu si am aceleasi drepturi cu proprietarii de apartamente.

Atat timp cat garajul este edificat prin proiect tehnic o data cu intregul imobil de locuit in comun,automat face parte din intreaga constructive,
Daca detineti calitatea de proprietar asupra garajului,automat aveti drepturi si obligatii ca restul proprietarilor de spatii cu destinatia de locuinta
Nu are legatura interesul dv de racordare la reteaua de apa in sistem centralizat cu cota indiviza a celorlalti proprietari
a afirmat ca blocul nu are spatii cu alta destinatie

Eronat !
Blocul ,conform precizarilor dv detine spatii cu destinatia de locuinta,parti comune cale de acces,uscatorie,ghene gunoi,subsol tehnic,acoperis si garaje vehicule
M-ați luminat și vă mulțumesc dar aș vrea să vă mai întreb ceva:
Din rea voință, președintele de asociație nu vrea să mă lase să intru cu țeava de apă în subsolul blocului prin spatiul special creat pentru conducta de alimentare cu apă și pe unde au montat și alți propietari conducte separate de alimentare cu apă.
Mai precis, nici ,,pânzele de insecte" nu le deranjez prin montarea acestei țevi.
Întrebarea este dacă am acest drept.
Repet, vreau doar apă la garaj, dețin contract de furnizare, am apometru montat și sigilat în canal de Compania de Apă dar nu pot să o duc in garaj.

ynocentta a scris:

,
acest garaj face parte din condomeniu si am aceleasi drepturi cu proprietarii de apartamente.

Atat timp cat garajul este edificat prin proiect tehnic o data cu intregul imobil de locuit in comun,automat face parte din intreaga constructive,
Daca detineti calitatea de proprietar asupra garajului,automat aveti drepturi si obligatii ca restul proprietarilor de spatii cu destinatia de locuinta
Nu are legatura interesul dv de racordare la reteaua de apa in sistem centralizat cu cota indiviza a celorlalti proprietari
a afirmat ca blocul nu are spatii cu alta destinatie

Eronat !
Blocul ,conform precizarilor dv detine spatii cu destinatia de locuinta,parti comune cale de acces,uscatorie,ghene gunoi,subsol tehnic,acoperis si garaje vehicule

Pentru materializare intersului dv este necesar sa parcurgeti procedura legala deoarece pe langa infrastructura apa rece este necesar sa executati si instalatie preluare si deversare reziduri...este problema care se poate solutiona cu proiect tehnic,autorizatie de constructive certificat de urbanism