Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata dividende lunar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata dividende lunar

Buna ziua ! Daca ai un SRL poti plati dividente lunar ? Sau doar trimestrial și anual ? Mulțumesc anticipat
Livius74, utilizator
se pot plati lunar dar inaijnte sa fie distribuite si depus un bilant interimar trimestrial .

Exemplu : daca vreau sa platesc in octombrie , noiembrie si decembrie dividende trebuie sa fac un bilant interimar la 30.09.2022 si profitul existent la 30.09.2022 il pot repartiza la dividende din care platesc in urmatoarele 3 luni ( oct + noi +dec )
Mulțumesc !

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se pot plati lunar dar inaijnte sa fie distribuite si depus un bilant interimar trimestrial .

Exemplu : daca vreau sa platesc in octombrie , noiembrie si decembrie dividende trebuie sa fac un bilant interimar la 30.09.2022 si profitul existent la 30.09.2022 il pot repartiza la dividende din care platesc in urmatoarele 3 luni ( oct + noi +dec )