avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata dividende lunar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata dividende lunar

Buna ziua ! Daca ai un SRL poti plati dividente lunar ? Sau doar trimestrial și anual ? Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 11 Septembrie 2022
Livius74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Livius74 , utilizator 12:48, 15 Septembrie 2022
se pot plati lunar dar inaijnte sa fie distribuite si depus un bilant interimar trimestrial .

Exemplu : daca vreau sa platesc in octombrie , noiembrie si decembrie dividende trebuie sa fac un bilant interimar la 30.09.2022 si profitul existent la 30.09.2022 il pot repartiza la dividende din care platesc in urmatoarele 3 luni ( oct + noi +dec )
Mulțumesc !



Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

se pot plati lunar dar inaijnte sa fie distribuite si depus un bilant interimar trimestrial .

Exemplu : daca vreau sa platesc in octombrie , noiembrie si decembrie dividende trebuie sa fac un bilant interimar la 30.09.2022 si profitul existent la 30.09.2022 il pot repartiza la dividende din care platesc in urmatoarele 3 luni ( oct + noi +dec )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl nou infiintat: cand as putea beneficia de banii castigati in septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2020? iMozzie iMozzie Buna ziua, Recent am infiintat un SRL avand codul caen 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe. Momentan nu am gasit ... (vezi toată discuția)
Plata trimestriala dividende alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Care este ordinea corecta a lucrurilor ce trebueisc facute pentru plata dividendelor? a) Intai AGA, apoi bilant intermediar, apoi plata? sau b) ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon dividende plata cass? buna ziua, eu impreuna ... Andreea9001 Andreea9001 Depasire plafon dividente plata cass? Buna ziua, Eu impreuna cu un asociat (50% si 50%) detinem un SRL infiintat in anul 2020. In perioada 2020-2022 am ... (vezi toată discuția)