avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Nelămuriri magazin online. Am o Întreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Nelămuriri magazin online. Am o Întreprindere Individuală ...

Nelămuriri magazin online. Am o Întreprindere Individuală neplatitor de TVA pentru o frizerie și doresc să creez un magazin online unde să îmi vând un singur produs, o carte scrisa de mine. Doresc să vând doar cu plata ramburs prin curier iar ei să îmi vireze banii în contul firmei. Am înțeles că primul pas ar fi să adaug la firmă codul caen 4791 apoi care ar mai fi pașii necesari pentru un magazin online legal? Am citit despre GDPR și necesitatea de a ma înscrie ca procesator de date personale sau ceva similar. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 22:51, 14 Septembrie 2022
Buna ziua,

Este necesara adaugarea codului CAEN , 4791, pentru a vinde, prin intermediul magazinului on-line.

Trebuie conceputi termenii si conditiile de utilizare a site-ului, acest document, reprezinta, in esenta, contractul perfectat la distanta.

Este un document prin care reglementati relatia contractuala.

Veti colecta date personale, asa incat trebuie sa respectati legislatia GDPR.

Trebuie reglementate politicile si procedurile, in acest sens,amenzile fiind ridicate.

Amenzile sunt ridicate, se pot cifra până la 20 milioane EUR sau 4% din cifra de afaceri globală a anului precedent.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma intereseaza ce avize sunt necesare pentru un magazin online ... DrAndrasT DrAndrasT Ma intereseaza ce avize sunt necesare pentru un magazin online care vinde aparatura cosmetica de la un furnizor deja autorizat. (adica exista certficate de ... (vezi toată discuția)
Pfa comert online, caen 4791 Maxdim Maxdim Buna ziua, . Va deranjez cu cateva nelamuriri, in cazul comertului online desfasurat ca PFA cu cod Caen 4791- Comert cu amanuntul prin intermediul ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa cod caen 4791 - pe ce platforme am voie sa vand? MadaMun MadaMun Buna seara De 2-3 ani ma ocup de vanzarea hainelor second-hand online ca si persoana fizica si in prezent imi doresc sa infiintez un PFA cu cod CAEN 4791 insa ... (vezi toată discuția)