avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Panouri fotovoltaice pe acoperisul balconului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Panouri fotovoltaice pe acoperisul balconului

Buna seara
Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje care are doua balcoane cu acoperis din beton. Intrebarea mea este pot sa montez panouri fotovoltaice stric pe portiunea de acoperis a balcoanelor fara sa solicit aprobarea vecinilor(apartin cumva de asociatia locatarilor)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: klaud1u , utilizator 00:29, 16 Septembrie 2022
... portiunea de acoperis a balcoanelor...

Este considerata suprafata comuna si pentru a face ceea ce intentionati, trbuie sa aveti aprobarea as. proprietari, apoi altele - proiecte si aprobari, dar nu stiu de unde (probabil Primarie, disciplina in constructii...). Probabil ca o firma specializata in astfel de lucrari cunoaste mai bine aceste lucruri.
Succes!
Ultima modificare: Joi, 15 Septembrie 2022
Adam Grecu, utilizator
Anterior oricarui demers ,pentru instalare panouri pe partea comuna de imobil de locuit in comun,asigurati-va ca puteti obtine avizele necesare
-avizul ISU, care este emis în termen de 30 de zile de catre Inspectoratul pentru Situații de Urgenta;
-avizul de amplasament furnizor de energie, care este emis în termen de 15 zile de către distribuitorul de energie electrica
-certificat de urbanism
-acord de mediu si aviz de mediu
-avis inspectoratul de stat in Constructii
-aviz de la salubritate
-avizul de telefonizare
-aviz de amplasament furnizor de energie
-aviz tehnic de racirdare
-autorizatie de constructive
-licenta de producer si acreditare a energiei electrice
-certificat de racordare
-acordul vecinilor direct afectati si al asociatiei de proprietari-conform disp L nr 196/2018.
Va puteti confrunta cu reticenta vecinilor,/asociatiei de proprietari motivat de greutatea panourilor care in timp afecteaza hidroizolatia terasei
Este discutabila rentabilitatea avand in vedere ca bateriile sunt scume si au durata de viata scurta


Multumesc panourile din cate am inteles nu sunt grele si nu doresc cu stocare baterie ci un sistem on-grid. Sincer sa spun partea cu vecinii ma incurca avand in vedere cat chin a fost sa dea doar niste semnaturi pentru o teava de gaz pe care oricum eu o achitam integral. Speram totusi avand in vedere ca e acopersiul balcoanelor mele doar sa nu fie probleme avand in vedere ca nu am ce hidroizolatie sa stric care sa afecteze pe restul
Ultima modificare: Vineri, 16 Septembrie 2022
klaud1u, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata! suntem o asociatie de proprietari cu 8 scari ... Kristel Kristel BUNA DIMINEATA! SUNTEM O ASOCIATIE DE PROPRIETARI CU 8 SCARI SI 327 DE AP. AM DORI SA NE INSTALAM PANOURI FOTOVOLTAICE PT. CURENT PARTI COMUNE SI APA CALDA, ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie terasa bloc - proprietate privata viorelh viorelh Buna seara, As vrea sa stiu cum se gestioneaza in cadrul asociatiei reparatia hidroizolatiei la terasa blocului. Precizez ca ma refer la un caz aparte si ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)