Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Panouri fotovoltaice pe acoperisul balconului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Panouri fotovoltaice pe acoperisul balconului

Buna seara
Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje care are doua balcoane cu acoperis din beton. Intrebarea mea este pot sa montez panouri fotovoltaice stric pe portiunea de acoperis a balcoanelor fara sa solicit aprobarea vecinilor(apartin cumva de asociatia locatarilor)
Multumesc
... portiunea de acoperis a balcoanelor...

Este considerata suprafata comuna si pentru a face ceea ce intentionati, trbuie sa aveti aprobarea as. proprietari, apoi altele - proiecte si aprobari, dar nu stiu de unde (probabil Primarie, disciplina in constructii...). Probabil ca o firma specializata in astfel de lucrari cunoaste mai bine aceste lucruri.
Succes!
Adam Grecu, utilizator
Anterior oricarui demers ,pentru instalare panouri pe partea comuna de imobil de locuit in comun,asigurati-va ca puteti obtine avizele necesare
-avizul ISU, care este emis în termen de 30 de zile de catre Inspectoratul pentru Situații de Urgenta;
-avizul de amplasament furnizor de energie, care este emis în termen de 15 zile de către distribuitorul de energie electrica
-certificat de urbanism
-acord de mediu si aviz de mediu
-avis inspectoratul de stat in Constructii
-aviz de la salubritate
-avizul de telefonizare
-aviz de amplasament furnizor de energie
-aviz tehnic de racirdare
-autorizatie de constructive
-licenta de producer si acreditare a energiei electrice
-certificat de racordare
-acordul vecinilor direct afectati si al asociatiei de proprietari-conform disp L nr 196/2018.
Va puteti confrunta cu reticenta vecinilor,/asociatiei de proprietari motivat de greutatea panourilor care in timp afecteaza hidroizolatia terasei
Este discutabila rentabilitatea avand in vedere ca bateriile sunt scume si au durata de viata scurta

Multumesc panourile din cate am inteles nu sunt grele si nu doresc cu stocare baterie ci un sistem on-grid. Sincer sa spun partea cu vecinii ma incurca avand in vedere cat chin a fost sa dea doar niste semnaturi pentru o teava de gaz pe care oricum eu o achitam integral. Speram totusi avand in vedere ca e acopersiul balcoanelor mele doar sa nu fie probleme avand in vedere ca nu am ce hidroizolatie sa stric care sa afecteze pe restul
klaud1u, utilizator