Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decaratie unica PFA 2023 .Veniturile din dobanzi ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decaratie unica PFA 2023 .Veniturile din dobanzi bancare se declara?

Decaratie unica PFA 2023 .Veniturile din dobanzi bancare se declara chiar daca se capitalizeaza ( nu se incaseaza) ? Daca se declara , la ce categorie se incadreaza?
george-neagu, moderator
Daca va referiti la impozit acesta se retine doar la momentul platii prinj stopaj la sursa de catre platitorii de venituri ( banca ) iar CASS care se ia in calcul la plafonul de 12 salarii i acest an se ia in calcul doar la incasarea dobanzii .