Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună, parintii mei dețin o parcela de teren care a ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună, parintii mei dețin o parcela de teren care a fost pășune, ...

Bună, parintii mei dețin o parcela de teren care a fost pășune, actuala cu vegetație si tufișuri. In urma cu câteva zile pe teren s au găsit pe câțiva copaci vopsea care se folosește la delimitarea unei parcele.
Ne am interesat la primărie și se pare că un vecin de curând și-a intabulat o parcela de teren, care ulterior a fost REPOZIȚIONATA peste parcela tatălui meu.
Întrebare : Care ar fi scopul REPOZIȚIONATARII și ce demersurii trebuie făcute pentru a fi anulată acea REPOZIȚIONATARE care se suprapune peste parcela tatălui meu.
Mulțumesc
Buna ziua,
Va trebui sa faceti o actiune in instanta: granituire.

Dar, este important de stiut daca si parintii dvs. au terenul intabulat.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Trebuie cercetat un pic mai atent problema, nu sariti direct la un proces. Nu va dati seama cate terenuri gasesc, pe care proprietarii il folosesc pe amplasamentul gresit de ani de zile.