Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitate repartitoare caldura/ contoare apa?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitate repartitoare caldura/ contoare apa?

Buna ziua!

In blocul in care locuiesc repartizarea cheltuielilor se face in functie de suprafața utila, care ne dezavantajează foarte tare (apartament mare, dar noi tinem caldura data la minim pentru ca suntem o familie de pinguini și ne place frigul). Exista vreun temei legal, reglementare care sa îmi permită sa cer asociației introducerea de repartitoare de caldura / contoare de apa /, sau măcar sa pot sa îmi pun eu, dacă ceilalti nu vor? Mulțumesc mult!
Buna ziua! NU exista, a fost doar o lege amanata si iar amanata,, care se pare ca nu isi va mai produce efectele nici aceea,, sens in care singura varianta este hotararea adunarii generale a proprietarilor. Presupun ca nu sunteti singurul apartament in situatia aceasta.
A existat lege care impunea obligativitatea instalarii de aparate indiivduale contorizat consum utilitati cu termen decembrie 2022,dar urmare deciziei CE termenul a fost prelungit nedeterminat
Hotararea instalarii de aparate individuale consum utilitati se adopta de catre participantii la adunarea generala
Sensibilizati vecinii si daca gasiti sustinatori,convocati adunare generala si supuneti discutiei oportunitatea instalarii de aparate individuale de contorizat
Succes !