Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit repartizare profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

repartizare profit

Buna, am o nelamurire:
am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010?
multumesc
t.simona a scris:

[...] daca repartizati profit in decembrie la dividende, indiferent cind se ridica acestea, plata impozitului este 25.12.
[...]

Daca adunarea generala extraordinara prin care se stabileste repartizarea profitului are loc in perioada 26/12 - 31/12 a anului? Cand se declara si se plateste impozitul pe dividende?
A nu se confunda repartizarea profitului cu inregistrarea repartizarii in contabilitate.

Repartizarile de profit se fac NUMAI de catre AGA. Si TREBUIE SA SE BAZEZE PE UN BILANT !

In consecinta , daca bilantul este anual si repartizarea de profit se face tot anual.
Din ce stiu eu, deocamdata in Romania nu se accepta bilant partial decat in cazul desfiintarii/lichidarii firmei. ORICE BILANT trebuie sa fie opozabil tertilor, deci SE PUBLICA.

Sub aspectul inregistrarilor in contabilitate, de regula in prima zi a anului urmator celui de referinta se face inregistrarea 121 = 117. Daca in ct. 117 ati mai avut sume inregistrare anterior si nerepartizate de catre AGA, atunci la momentul tinerii noii AGA din anul urmator se poate repartiza SOLDUL creditor al contului 117.

La data tinerii AGA, dupa si in baza hotararii luate se inregistreaza 117 = 457 sau alta destinatie hotarata.

Distribuirile din profitul anului curent TOT in anul curent vizeaza in mod uzual doar acele distribuiri obligatorii (rezultate din lege) cum ar fi rezerva legala. Inregistrarea aceasteia se face in decembrie de forma 129 = 1061, iar in ianuarie anul urmator se inchide 121 = 129 DOAR PENTRU ACEASTA SUMA.
Eu ma refeream (si cred ca si persoanele care au raspuns inaintea mea) la profitul din anii precedent lasat nerepartizat.

Stiu, nu pot repartiza in perioada 26/12 - 31/12 a anului profitul din exercitiul financiar inca neincheiat.
Mai demult se facea inregistrarea 129 = % (1061, 457, 1068 etc).
Atentie ! in anul acesta , luna decembrie , pentru niste sume ce se repartizau prin AGA de-abia anul urmator, prin martie. Altfel spus, eu trebuia sa stiu, atunci cand inchideam luna decembrie (motiv de o inchide in martie ?!?) ce doreau asociatii s faca peste trei luni cu profitul.

Am facut postarea anterioara mai lunga pentru ca am apreciat gaselnita cu inchiderea contului de rezultat de-abi in luna ianuarie printr-un alt cont de rezultat.
Lucru care permite acum si inchiderea (relaxata) a lunii decembrie si inregistrarea corecta - in concordanta temporala cu cele stabilite de AGA - in luna aferenta.

Nu cred insa ca inregistrarea profitului ramas nerepartizat se poate face in luna decembrie. Trebuie asteptata luna in care se tine AGA si cand se aproba bilantul.
Strict la intrebarea dv : teoretic este posibila o asemenea AGA, dar toate institutiile care vor cenzura candva plata dividendelor va vor solicita bilantul.
Atunci este indicat sa sa lege cele doua distribuiri si sa fie contopite intruna singura, facuta prin AGA de aprobare a bilantului.
Bancile sunt extrem de "crispate" cand este vorba de achitarea de dividende, mai ales daca suma depaseste 10.000 EUR.
t.simona a scris:

[...] daca repartizati profit in decembrie la dividende, indiferent cind se ridica acestea, plata impozitului este 25.12.
[...]

daca repartizati profit din anii trecuti la dividende in decembrie si se si "ridica" in decembrie, termen plata impozit pe dividende este 25.01.B-)

"...considera ca trebuie facuta distinctia intre momentul distribuirii
dividendelor, care nu presupune implicit si plata acestora catre asociati si
momentul platii efective a acestor dividende, data la care se si calculeaza
impozitul aferent dividendelor platite, prevederile Codului fiscal fiind foarte
clare in sensul ca impozitul aferent dividendelor distribuite, dar neplatite catre
asociati se achita pana la 31 decembrie, iar impozitul aferent dividendelor
distribuite si platite efectiv are termen pana la data de 25 inclusiv a lunii
urmatoare celei in care au fost platite;
In drept, cauza isi gaseste solutionarea in prevederile art. 67
alin.(1) din Legea nr. 571/ 2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si
completarile ulterioare, unde se precizeaza:
"(1) [...] Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile
sub forma de dividende revine persoanelor juridice o data cu plata dividendelor
catre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pana la
data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. In cazul
dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau
asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-a aprobat bilantul contabil,
termenul de plata a impozitului pe dividende este pana la data de 31
decembrie a anului respectiv."
Potrivit prevederilor legale de mai sus, termenul de plata a
impozitului pe dividendele aferente anului 2005 distribuite si platite asociatilor
persoane fizice in cursul anului este pana la data de 25 a lunii urmatoare celei
in care s-a facut plata dividendelor, in timp ce pentru dividendele distribuite si
neplatite asociatilor pana la sfarsitul anului 2006 termenul de plata este data de
Asadar, luand in considerare documentele justificative depuse de
contestatoare si intrucat aceasta a distribuit si platit asociatilor persoane fizice
dividendele aferente anului 2005 in luna decembrie 2006, rezulta ca scadenta
obligatiei de plata a impozitului pe dividende in suma de ... lei este data de
25.01.2007 si nu data de 31.12.2006, incorect stabilita si operata de catre
organele fiscale in evidenta privind obligatiile fiscale de plata ale societatii.
"

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator