Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata, La data de 19 oct 2021 am implinit ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata, La data de 19 oct 2021 am implinit varta de 65 ...

Buna dimineata,
La data de 19 oct 2021 am implinit varta de 65 de ani .
Sunt incadrat la pensie de invaliditate din 29.10.2015 , emisa de Casa teritoriala/sectoriala de pensii(431) - Sector 3 (B)
Am CERERE inregistrata cu nr. 303315 din 16.02.2022 . Desi am revenit de peste 20 de ori prin mesaje online pe site-urile Casei de pensii sector 3, prin care solicitam incadrarea pensiei la limita de varsta, nu am primit pana in prezent nici-un raspuns. Ce as putea sa fac ca cererea mea sa fie luata in seama ?
Multumesc
Sesizati Casa Nationala de Pensii Publice sau Ministerul Muncii.
Buna ziua,
Va scriu pentru ca sunteti singurul care mi-ati raspuns si poate ma lamuriti: Intre 2015 si 2021 am fost incadrat la Pensie de invaliditate. Zilele acestea am primit noua Decizie, pe care as dori sa inteleg care este modelul sau formula de calcul care au dus la Punctele realizate : cine sau cum se stabileste indicele de corectie si cum se aplica matematic. Cum se calculeaza nr total de puncte realizate ? Indice de corectie 1,07 ! (cum s-a ajuns la acest indice..! )
Cum se calculeaza punctajul mediu anual ? Alt indice de corectie : 0,2115 . Ca sa inteleg cum s-a ajuns la drepturile mele stabilite prin Decizia de pensionare. Nu sunt lamurit cum s-a ajuns la acei indici de corectie !!!
Multumesc